Kredi puanı ya da kredi notu olarak bilinen uygulama Kredi Kayıt Bürosu tarafından hayata geçirilmiş son derece özel bir uygulamadır. Bankacılık işlemleri arasında yer alan kredili işlemleri ve kredi kartı ürünlerini kullanan herkes sisteme kimlik numarası üzerinden kayıt edilmektedir. Bu kaydın ardından kişinin kredili ürünleri kullanma ve bu ürünleri ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak belirli bir ortalama puan hesaplanır.

Findeks Kredi Notu 

Kredi kayıt bürosu puan sorgulama hesaplarını kurmuş olduğu Findeks kredi notu sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir. Findeks kredi puanı sitesinden sorgulama yapmak isteyen kişilerin ise ilk olarak Findeks üyeliği için kısa bir başvuru formu doldurması gerekmektedir. Findeks üyeliği ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olup kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için bankacılık işlemlerinde kullanmış olduğunuz bir cep telefonu numarasına sahip olmanız zorunludur.

Kredi Notu Öğrenme 

Kredi notumu öğrenmek istiyorum kişilerin Findeks üyeliği işlemlerini tamamladıktan sonra Findeks internet sitesi üzerinden kredi puanı sorgulama hizmetini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bunun yanı sıra SMS kredi notu sorgulama hizmeti Turkcell ve Avea operatörleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kredi notunu SMS ile öğrenmek isteyen kişilerin kimlik numaraları doğum tarihlerinin 4 haneli yıl bölümünü aralarında bir boşluk bırakarak yazarak oluşturdukları kısa mesajı 1122 numarasına göndermeleri yeterlidir. Ayrıca bankaların sunduğu internet şubesi hizmetlerinden yararlanan kişilerin de krediler bölümünden yer alan kredi risk raporu butonunu tıklayarak not ortalamalarını öğrenmeleri mümkündür.