Kredi kartı kullanan ve kredi ihtiyacı olan kişiler bu konu hakkında çok soru sormakta ve sorularına cevap aramaktadırlar. Bu yazımızda kredi kartlarınızın kredi notunuzu etkileyip etkilemediğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

Kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak kredi kartlarını bilinçli kullanan kişilerin sayısında böyle bir artış olduğu söylenemez. Kredi kartı sahiplerinin hemen hemen hepsi sadece kalan alışveriş ya da nakit çekim limitiyle, hesap kesim tarihiyle, son ödeme günüyle ve asgari ödeme tutarıyla ilgilenmektedir. Hatta çoğu kişi hesap kesim tarihini de bilmemektedir.

Hesap kesim tarihinden bir gün önce kredi kartını kullanan kişi sayısı oldukça yüksektir. Bu yüzden kredi kartının kredi notunu çok yakından etkilediğinin farkında olmayan çok sayıda kişi vardır. Aslına bakarsanız kredi kartı başvuruları da bilinçsizce yapılmaktadır. Kredi kartı başvurusunda kişi aylık gelirine uygun limitler talep etmemekte gelirinin çok üstünde limitleri olan kredi kartları talep etmektedir.

Kredi Kartı Başvuruları Bilinçli Yapılıyor Mu?

Kredi kartı başvurusu yapan kişiler, kredi kartının alışveriş faiziyle, gecikme faiziyle, otomatik limit artırımı olup olmadığıyla ya da yıllık kullanım ücreti olup olmadığıyla pek ilgilenmemektedir. Yani aslında onu çok yakından ilgilendiren ve doğrudan cebini etkileyen kısımla ilgilenmemektedir. Bu tip müşterilerin ilgilendikleri hususlar kartın ne kadar limiti olduğu ve o bankanın kredi kartını ne kadar hızlı verdiğidir.

Kredi kartlarını bilinçli kullanmayan müşteriler en basitinden bir ihtiyaç kredisi almak istediklerinde kredi notlarının yeterli olmadığını ve bu yüzden kredi başvurularının onaylanmadığını görmektedirler. Çünkü yıllarca kredi kartı ekstrelerinin sadece asgari ödeme tutarını yatırmaktadırlar. Oysa kredi kartlarının ekstre borçlarını ne kadar ödediğiniz, kredi notunuzu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Neden böyle olduğunu yazımızın devamına anlatacağız.

Kredi Kartı Kullanımı Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi kartınızı kullanırken aylık ne kadar harcama yaptığınıza, alışverişlerinizin ne kadarını taksitlendirdiğinize ve alışveriş taksitlerinize her ay ne kadar alışveriş faizi yansıdığına çok dikkat etmelisiniz. Özellikle kredi kartı ekstre borcunuzun her ay en az %70’ini ödemeniz, kredi notunuzun her daim iyi düzeyde kalması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız sizin güvenilir ve borcunuza sadık biri olduğunuzu bankalara gösteren en önemli göstergedir. Bu yüzden kredi kartınızla harcama yaparken gerekmediği sürece taksit yaptırmamalı ve limitinizin tamamını kullanmamalısınız. Çünkü bunların tümü kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir.

Kredi notunuzu sorguladığınız zaman notunuz borcunuz olmamasına rağmen düşük çıkarsa kredi kartı borç ve limit bilgilerinize bakmalı kredi kartı ekstre borcunuzun asgarî tutarının üstünde bir ödeme yaptığınızdan emin olmalısınız.