Kredi Kartları İnternetten Alışverişe Nasıl Açılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartlarıyla internetten alışveriş konusunda BDDK tarafından yapılan yeni düzenlemenin ardından kart sahipleri kartlarının internette alışverişe nasıl açılacağını merak etmeye başladı. 

Kredi kartlarıyla internetten alışveriş yapma konusunda BDDK yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre kredi kartları internetten alışverişe 17 Ağustos 2017 yılında kapanacak. Ancak daha sonra yapılan bir açıklama ile kartların internetten alışverişe tam olarak kapanmayacağı ve sadece kart sahiplerinden bir onay alınmasının gerekli olacağı söylendi.

BDDK yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapılan kredi kartıyla internetten alışveriş düzenlemesinin 176 milyon kartı etkilemesi bekleniyor. Kredi kartlarının internetten alışverişe nasıl kapanacağı ve açılacağı şu anda merak konusu. Ancak kredi kartınız varsa yine de kartınızı internetten alışverişe nasıl açacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarıyla internetten alışveriş yapmak aslında son derece kolaydır. Zaten kredi kartlarının internetten alışverişe kapanmasının ve internetten alışveriş yapmak için bankaya onay verilmesinin gerekli olmasının nedeni de internetten kartla alışveriş yapmanın çok kolay olmasıdır. Aslına bakarsanız bu düzenleme bir güvenlik çemberi oluşturulmasının gerekli olduğunu göstermektedir.

Kredi kartınızla internetten alışveriş yapmak için uygulamanız gereken işlemler oldukça kolaydır. Öncelikle sizden istenen kart bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Ancak bu sırada alışveriş yaparken hiçbir e-ticaret sitesinin sizden kredi kartı şifrenizi istemediğini de bilmelisiniz. Sizden kart şifreniz, internet bankacılığı şifreniz ve parolanız istenmez. Sizden istenen bilgiler kartınızın üstünde yazan isim, kartınızın üstündeki numara, son kullanım tarihi ve kartınızın arka yüzünde yer alan CVC2 numarasıdır.

Kredi Kartıyla İnternetten Alışveriş Ne Kadar Güvenli?

Kredi kartıyla güvendiğiniz e-ticaret sitelerinen alışveriş yapmanız güvenlidir. Ayrıca kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra 3D Secure sayfasına yönlendirildiyseniz ve cep telefonunuza SMS ile bir kod geldiyse bu da sitenini güvenli olduğunu gösterir. Ancak sizde bu bilgilerin dışında bilgiler isteyen siteler güvenli değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   TEB Kefilsiz Belgesiz Kredi Kampanyası

Kredi kartıyla internetten alışveriş yaparken eğer güvenli olup olmadığını bir site ile karşılaştıysanız bu durumda kartla alışverişi değil kapıda ödeme seçeneğini tercih etmelisiniz. Ayrıca yapmadığınız bir harcama yüzünden cep telefonunuza SMS gelirse bunu onaylamamalısınız ve hemen kart işlemlerinizi kontrol etmelisiniz. Bu SMS, sizin haberiniz olmadan kartınızdan harcama yapılmaya çalışıldığını göstermektedir.

Kredi Kartınızı İnternetten Alışverişe Nasıl Açtıracaksınız?

Kredi kartınızı internetten alışverişe açtırmak için bankaya bir onay vermeniz gerekecektir. Bu onayı vermek için banka şubesini ziyaret etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bazı bankalar bu onayı ATM’lerden, mobil bankacılık uygulamalarından, telefon bankacılığından ve internet banakacılığından vermenizi de kabul etmektedir.

Kredi kartlarının 17 Ağustos’ta internetten alışverişe kapatılacağı söylenmektedir. Bu kapatma işlemi sadece kullanımda olan kartlar için değil, yeni çıkarılan kartlar için de geçerli olacaktır. Artık kart sahiplerine gelen kartlar internetten alışverişe kapalı olarak gelecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.