Kredi Kartıyla İnternetten Alışverişe Yeni Düzenleme

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartlarıyla internetten yapılan alışverişlere yeni düzenlemeler geldi. Buna göre artık internetten alışveriş yapabilmeniz için bankaya onay vermeniz gerekecek. 

Kredi kartıyla internetten yapılan alışverişler ve harcamalar her geçen gün daha da artıyor. E-ticaret sitelerinin sayısının artması insanları internetten alışveriş yapmaya yöneltiyor. İnternet sitelerinin alışverişlere hediye, indirim kuponu ve benzeri avantajlar vermesi ayrıca kargo bedava gibi kampanyalar yapması insanları bu sitelerden alışveriş yapmaya daha çok özendiriyor. Bu yüzden de kredi kartlarının çevrimiçi kullanımında artış görülüyor.

17 Ağustos’tan Sonra Onay Gerekecek

Kredi kartlarıyla internet üzerinden yapılan alışverişlere düzenlemeler getirildi. Buna göre artık kredi kartıyla internetten alışveriş yapabilmeniz için 17 Ağustos’tan sonra bankaya onay vermeniz gerekecek. Yani kartınızı internetten alışveriş yapmak için açtırmanız gerekiyor. 17 Ağustos’ta kullanmaya devam ettiğini kartlar için de onay vermeniz ve kartınızı internetten yapacağınız alışverişlere açtırmanız gerekecek.

BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre 17 Ağustos’ta kredi kartları internet üzerinden yapacağınız harcamalara kapatılacak ve bu tarihten sonra kartınızla internetten alışveriş yapmak için kartınıza onay vermeniz gerekecek. Ayrıca yeni basılan kredi kartları müşterilere internet üzerinde yapılacak harcamalara kapalı bir şekilde gönderilecek.

Müşteri Hizmetleri ile Görüşüp Kartınıza Onay Vermeniz Gerekecek

Kredi kartınız internette yapacağınız harcamalara 17 Ağustos’ta kapatılacak. BDDK tarafından alınan karara göre kredi kartları internetten yapılacak alışverişlere kapalı olacak. Kredi kartınızla internette alışveriş yapmaya devam etmek için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kullanım için gerekli onayları vermeniz gerekecek.

17 Ağustos’tan sonra elinizde bulunan kartlarla çevrimiçi alışverişler yapmaya devam edebilmeniz için aynı şekilde müşteri hizmetlerini arayarak çevrimiçi alışverişlerinize onay vermeniz gerekecek. Gerekli onayları yazılı olarak ya da bankaların yapacağı yönlendirme sonrasında cep telefonunuzdan SMS ile yapabileceksiniz.

Türkiye’de 176 Milyon Kart Bulunuyor

Türkiye’de çok sayıda kredi kartı ve banka kartı bulunuyor. Öyle ki Türkiye’de bulunan banka kartlarının ve kredi kartlarının toplam sayısı 176 milyon olarak belirtilmekte. Kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla her gün internet üzerinden çok fazla alışveriş yapılıyor. Öyle ki müşterilerin yani kart sahiplerinin 2016 yılında internet üzerinden yaptığı alışverişlerin toplam tutarı 68,5 milyar lira.

Kredi kartları ve banka kartları çok fazla kullanılmakta. Ancak BDDK’nın yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun böyle bir kararı neden aldığı bilinmiyor. BDDK, kredi kartlarının internet üzerinde yapılacak alışverişlerde kullanımı için müşteri onayının alınması gerektiğine yönelik bir karara varmış olabilir.

Müşteri Onayı Alınmadan İnternetten Alışverişe Açılamayacak

Kredi kartları artık müşteriden yazılı olarak ya da SMS ile bir onay alınmadan internet üzerinden alışverişe açılamayacak. Yani siz kartınızla internette harcama yapmıyorsanız başka biri de yapamayacak. Dolayısıyla BDDK tarafından alınan kararın kredi kartı ile alışverişte güvenliği artırmak için de alınmış olabileceğini söylemek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.