Kredi Kartının Kredi Notuna Etkisi Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı kredi notuna çok etki eden unsurların başında gelir. Kredi kartının kredi notuna etkisinin ne olduğunu öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi kartı kredi notuna en çok etki eden unsurların başında gelmektedir. Bunu anlamak için kredi notuna etki eden unsurlara göz atmanız yeterli olacaktır. Bu unsurların başında Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları bulunur ve bu etkenin kredi notuna etkisi yüzde 30’dur. Bu oran kredi notuna etki eden diğer etkenlerden daha fazladır. Yani en öncelikli etken budur.

Kredi Kartı Kredi Notuna Nasıl Etki Eder?

Kredi kartını kullanma alışkanlıklarının kredi notunuza etkisi yüzde 30’dur. Yani kredi notunuzun yüzde 30’unu kredi kartı kullanım alışkanlıklarınız oluşturur. Bu nedenle kredi kartınızı nasıl kullanırsanız kredi notunuzda onu görürsünüz. Aslına bakarsanız burada esas odak noktası ödeme alışkanlıklarınızdır. Ödeme alışkanlıklarınız söz konusu olduğunda kredi notunuzun en çok kredi kartınızın ekstresini ödeme alışkanlığınızı önemser.

Neden kredi notunuz banka kartınızı değil de kredi kartınızı önemser? Çünkü kredi kartınız sizin her ay ödemelerinizi yapmak için bankadan borç almanızı sağlayan bir karttır. Kredi notunuz da sizin bankadan kredi alabilme durumunuzu ölçtüğüne göre banka kartınızın önemsenmemesi çok mantıklı bir durumdur. Bu nedenle kredi kartınızın ekstresini düzenli olarak ödemeniz kredi aldığınızda kredi taksidinizi de düzenli olarak ödeyebileceğinizi gösterir.

Kredi kartınızın ekstre borcunu sürekli olarak geciktirirseniz ve ekstre borcunuzun sadece asgarî tutarını ödemeyi alışkanlık hâline getirirseniz kredi notunuz düşecektir. Çünkü kredi kartı borcunu ödemeyen ve bu borcuna sadık kalmayan bir müşteriye hiçbir banka kredi vermemelidir. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişi kredi taksitlerini de ödemeyecek ya da düzensiz ödeyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi kartı sadece kredi notunu olumlu ya da olumsuz olarak etkilemekle kalmaz aynı zamanda kredi notunun oluşmasını da sağlar. Bankadan hiç kredi kullanmayan bir müşteri iseniz ve otomatik ödeme talimatı da vermemişseniz kredi notunuz oluşmamış demektir. Ancak ilk kredi kartınızı bankadan aldığınızda iki ya da üç ay içinde kredi notunuz oluşmaya başlar.

Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltilir Mi?

Kredi notunuzu yükseltmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Bu yöntemler Findeks uzmanları tarafından müşterilere Not Danışmanım hizmeti adı altında verilmektedir. Bu hizmeti aldığınızda çok sağlıklı sonuçlar elde edebilir, kredi notunuzun yükseldiğini görebilir ve kredi notunuzu nasıl kontrol altında tutacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi notu düşük olan çok kişi vardır. Eğer siz de onlardan biriyseniz ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, kredi notunuzu kredi kartınızı doğru bir şekilde kullanarak yükseltebileceğinizi bilmelisiniz. Kredi kartınızı üç ay boyunca yoğun bir şekilde kullanır ve her defasında ekstre borcunun tamamını öderseniz kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey kredi kartınızın tüm limitini her ay doldurup boşaltmaktır. Geciktirdiğiniz bir borcunuzun olmaması durumunda en az üç ay içinde kredi notunuzun yükseldiğini görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.