Kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken önemli noktalardan biri de kredi kartı hesap kesim tarihi bilgisidir. Her kredi kartının belirlenen bir hesap kesim tarihi bulunmakta olup bu tarih aynı zamanda borcunuzu ne zaman ödeyeceğinizi de belirlemeniz açısından çok önemlidir.

Özellikle de yüksek tutarlı olan alışverişlerin bu tarih atlandıktan sonra yapılması yapılan harcamanın bir sonraki aya yansıtılmasını sağlamak amacı ile çok önemlidir. Örneğin kredi kartı hesap kesim tarihi ayın 28’i olan bir kişi ayın 27. ‘de yaptığı harcamayı 1 hafta içinde ödemek zorunda kalırken ayın 29. ‘da harcama yapan kişi bu harcamanın ödemesini tam 1 ay sonraya atmış olur.

Burada önemli olan kişinin hesap kesim tarihini bilmesi ve harcamaları bu tarihe göre ayarlamasıdır. Bu sayede yapılan harcamaların ödemesi daha rahat bir şekilde yapılması sağlanır. Yine kredi kartına taksitle alışveriş yapmak isteyen kişilerin de bu tarihe dikkat etmeleri gerekir. Kredi kartı hesap kesim tarihi aynı zamanda kredi kartı son ödeme tarihi için de belirleyicidir. Maaşı ile ödeme tarihi birbirini tutmayan kişiler bu sorunların çözümü için kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme başvurusunda bulunmaları yeterli olacaktır.