Kredi kartı borç ödemeleri diğer tüm ödemelerde olduğu gibi kredi notu ortalamasına direkt olarak etki etmektedir. Kredi notu hesaplaması pek çok farklı verinin bir araya getirilmesi ile yapılmakta olup bu verilerin arasında en önemlilerinden biri de kişinin borç ödeme düzenidir. Özellikle de bankalara yapılan kredi, kredi kartı ve düzenli ödeme talimatlarının düzenli bir şekilde yapılması kredi notunun yükseltilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Kredi kartı ödemesinin sadece geciktirilmesi değil aynı zamanda kredi kartı ekstre borcu yerine kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının yatırılması da kredi notu ortalamasını düşürür. Zaten Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından yapılan yeni uygulamalar kapsamında kredi kartı borcunun yatırılmaması durumunda banka hemen kredi kartını bloke ederek kartı kullanıma kapatmakta, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda ise kartın kullanımına izin vermeye devam etmektedir.

Ancak kredi kartı ekstre borcunun 3 dönem üst üste kapatılmaması halinde yine kredi kartının bloke olması kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Yani kredi kartı borcunun yatırılmaması halinde hem kartın kullanımı engellenmekte hem yaşanan bu olumsuz gelişme kredi notunu da aşağı yönlü etkilemektedir. Kredi başvurusu esnasında bankanın onay vermek için aradığı en önemli şartlar arasında yer alan kredi notunu yükseltmek için bu detaya dikkat edilmesi çok önemlidir.