Kredi Kartının Başkası Tarafından Kullanılması Halinde Neler Yapılabilir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartının başkası tarafından kullanılması kişinin izni olması halinde hiçbir şekilde sorun değildir. Ancak bazen kredi kartı dolandırıcılığı ya da kredi kartı hırsızlığı gibi kredi kartı sahibinin bilgisi ve isteği dışında kredi kartının kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda kredi kartı sahtekarlığı halinde yani kişinin kendi isteği ve bilgisi dışında kartının kullanıldığının tespit edilmesi halinde hemen bankanın aranarak durumdan haberdar edilmesi gerekir. Çoğu zaman bu sahtekarlık internet üzerinden yapılmakta olup internetten alışveriş yapmak için çalıntı kredi kartı bilgileri kullanılmaktadır. Bu durumda bankanın aranması gerekmekte olup bankayı aradığınız anda bankanız hemen kredi kartını uzaktan işleme kapatarak alışveriş yapılmasını engelleyecektir.

Bu tip durumlarda kredi kartının güvenirliğini sağlamak bankanın görevi olduğu için kart sahibi dışında kalan kişilerin yaptığı harcamaların ödemesi bankanın yükümlülüğü altına girmektedir. Ancak kredi kartı numarası, kredi kartı son ödeme tarihi, kredi kartı şifresi ve kredi kartı CVC kodu gibi bilgilerin kimse ile paylaşılmaması ve kredi kartı sahibi tarafından korunması gibi yükümlülükler de kredi kartı sahibinin kendisine aittir. Özellikle de kredi kartı şifresi girilerek yapılan işlemlerde sorumluluk kredi kartının sahibine ait olup banka yükümlülük kabul etmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Borcumdan Dolayı Evime Haciz Gelir Mi?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.