Günümüzün en çok kullanılan ödeme araçları arasında yer alan kredi kartları aslında dikkatli kullanıldıkları takdirde pek çok yarar sağlamaktadır. Kredi kartı toplamda 30 gün boyunca kullanılır ve bu sürenin dolduğu zamana hesap kesim tarihi denir. Hesap kesim tarihi itibari ile banka borcunuzu hesaplara ve kredi kartı ekstresi tarafınıza iletilerek borcunuz size bildirilir.

Kredi kartı ekstresinde toplam borç tutarının yanı sıra aynı zamanda asgari ödeme borç tutarı da yer alır. Toplam borç tutarını yatırdığınız anda kredi kart limitiniz sıfırlanır ve yeni aya geçiş yapmış olursunuz. Peki, kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırınca ne olur ve kredi kartının asgarisini ödeyince faiz işler mi? Kredi kartının asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda kredi kartınızı limitiniz dahilinde kullanmanıza izin verilir ancak kalan borç tutarına faiz işletilir.

Bilindiği üzere kredi kartı ile ilgili olarak Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından getirilen yeni düzenlemeler kapsamında kredi kartı asgari ödeme tutarı oranı arttırılırken aynı zamanda kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırma konusunda da bazı sınırlamalar getirilmişti. Yani artık üst üste 3 defa kredi kartı borcunun tamamını yatırmadan sadece asgari ödeme tutarını yatıran kişilerin kredi kartları bloke edilirken bu bloke sadece toplam borç tutarının ödenmesi ile kaldırılmaktadır.

Bu uygulamanın amacı kişilerin kredi kartı borçlarının artmasını engellemek ve borcun en azından 3 ayda bir sıfırlanmasını sağlamaktır. Kredi kartı asgari ödeme tutarını yatıran kişilerin yatırdıkları tutar toplam borçlarından düşmekte kalan borç tutarı için ise faiz işletilerek ay sonunda tekrar borç hesaplaması yapılarak yeni ekstre borcu belirlenmektedir.