Kredi kartı kullanıcıları için dikkat etmeleri gereken önemli konulardan biride kredi kartı ödemelerinin düzenidir. Banka her müşterisi için yaklaşık 30 günlük periyodlar dahilinde bir hesap kesim tarihi belirler. Kredi kartı hesap kesim tarihi dolduğu anda banka müşterisinin o ay hesap kesim dönemi içerisinde yaptığı harcamaları toplar ve kredi kartı hesap özeti oluşturarak ödenmesi gereken toplam borcu belirler.

Kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile belirlenen toplam borç tutarının yanı sıra aynı zamanda bir de kredi kartı asgari ödeme tutarı belirlenir. Bu tutar kredi kartı borcunun tamamını yatıramayan kişilerin ödemeleri gereken en az borç tutarıdır. Peki, kredi kartının asgari ödeme tutarı yatırılmasa ne olur ve kredi katının asgari ödemesinin yatırılması durumunda neler olur?

Kredi kartının asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda kredi kartınız nakit kullanımlara kapatılmakla beraber alışverişe açık tutulur. Ancak asgari ödeme tutarının yatırılması ve bunun üst üste tekrarlanması durumunda ne yazık ki kredi notu ortalaması olumsuz etkilenmekte ve düşük kredi notu ortalaması alınmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak isteyen kişilerin mutlaka kredi kartı ödemelerini düzenli yapmaları ve her ay toplam borç tutarını yatırmaya çalışmaları gerekir.