Kredi kartı ülkemizde en az alışveriş kadar nakit ihtiyaçları içinde kullanılabilmektedir. Özellikle de ödeme zorluğu yaşayan kişiler ve kredi onayı alamayan kişilerin kurtarıcısı olan kredi kartları nakit çekimleri için yüksek faiz oranlarına sahip oldukları için uygun değildir. Bu nedenle kredi kartını nakite çevirme konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kredi kartını en risksiz ve avantajlı şekilde nakite çevirme yöntemi yakın akrabalarınızın ve tanıdığınız kişilerin nakit işlemlerini kredi kartınızdan geçirerek sonradan taksitlendirme yapmaktır. Yine kredi kartı kullanarak kuyumculardan alışveriş yapmak ve taksitli altın satın almak yöntemidir. Bu yöntem ile kişi satın aldığı altını bir başka kuyumcuya satarak sadece altın alış satış arasındaki fiyat kadar zarar etmiş olur.

Yine telefon bayileri üzerinden kredi kartı ile taksitli kontör satın almak ve bu kontörleri satmakta iyi bir çözümdür. Zaten çoğu telefon bayisi yüzde 10-20 arası komisyon karşılığında kontör satıyor gibi göstererek kredi kartından taksitle para çekmek konusunda hizmet vermektedir. Bunlara ek olarak kredi kartından taksitli nakit avans kullanmak ta akla ilk gelen çözümler arasında yer almaktadır.