Kredi kartı kullanıcılarının dikkat etmeleri gereken en önemli konu internetten alışveriş yapılırken güvenlik seviyesini kontrol etmeleridir. Günümüzde internet üzerinden satış yapan sitelerin sayıları her geçen gün artmayı sürdürürken fiyatların çok daha uygun olması nedeni ile bu sitelerin tercih edilirlikleri de artmayı sürdürmektedir. İnternet’ten alışveriş yapmak isteyen kişiler ödemelerini ya kredi kartı ile ya da kapıda ödeme seçeneği ile yapılabilmektedir.

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin ise mutlaka kartlarının internet üzerinden işlem yapılmasına açık olması gerekir. Kredi kartının internet alışverişine açılması için tek yapılması gereken kartın ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasının aranılarak bu talebin sözlü olarak iletilmesidir. Bu şekilde kredi kartı internet ödeme işlemlerinde kullanılır hale getirilir.

Burada dikkat edilmesi gereken ise kredi kartı bilgilerinin kopyalanma riskine karşı olarak mutlaka sadece güvenilir internet sitelerinden alışveriş edilmesidir. Bu tip sitelerin mutlaka güvenlik sertifikaları kontrol edilmeli ve kesin olarak güvenilmeyen sitelerden sadece kapıda ödeme seçeneği varsa alışveriş edilmelidir. Buna ek olarak kredi kartını internetten alışverişe açtırmak için başvuruda bulunan kişilerin mutlaka bundan sonrasında kredi kartı bilgilerini çok daha iyi korumaları kredi kartı dolandırıcılığı için hedef olmamaları adına çok önemlidir. Özellikle de kredi kartı limiti yüksek olan kişiler dolandırıcılar tarafından hedef alınırlar.