Kredi notu, artık kimlik kartımız kadar önemli bir yer tutuyor hayatımızda. Bankalar ile ilişkisi olan ya da ileride herhangi bir bankacılık hizmetinden yararlanma ihtimali olan, kısacası yaşayan herkes için kredi notu oldukça önemlidir.

Sizin ne derece güvenilir bir banka müşterisi olduğunuzun bir göstergesi niteliğindeki kredi notu, yine sizin finansal işlemleriniz, kullandığınız bankacılık hizmetleri ve ödemelerinize göre belirlenmektedir. Peki, finansal hayatımızın her alanında bizi olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen kredi notu nasıl hesaplanır? İşte kredi notunu etkileyen 5 önemli faktör…

1)KREDİ KARTI ÖDEMELERİNE DİKKAT

Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. Zaten Türkiye’nin kredi notuna ve kara listedeki tüketici sayısına da baktığımızda ülkedeki kredi kartı kullanımının pek de iç açıcı olmadığını görmek mümkün.

Kredi notunun belirlenmesinde en önemli rollerden birini kredi kartı ödemeleriniz oynuyor. Ödemelerinizi düzenli ya da düzensiz yapmanız, dönem borcunu ya da asgari ödeme tutarını ödemeniz, ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce mi yoksa sonra mı yaptığınız kredi notunuzu belirlerken dikkate alınır. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinizi mutlaka düzenli yapmalısınız. Dönem borcunun tamamını ödüyor olmanız ve son ödeme tarihini bir gün bile geciktirmemeniz oldukça önemli.

2) KREDİ ÖDEMELERİ

Bankalardan 1000 TL kredi dahi almış olmanız, ödemelerinizi düzenli yapmanızı gerektirir. Finansal siciliniz anlamına gelen kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörler arasında ilk sıralarda yer alan kredi ödemeleri, not grafiğinin aşağı ya da yukarı doğru gitmesinde önemli bir etkendir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi; kredi türü ne olursa olsun, tıpkı kredi kartı gibi kredi ödemelerinizi de mutlaka ödeme tarihinden önce yapmış olun. Bu nedenle eğer kredi kullandıysanız, ödemeleriniz için bir bütçe oluşturmayı ihmal etmeyin.

3) BORÇ VE VARLIK DURUMU

Halihazırda bir kredi ya da kredi kartı kullanıyorsanız, bu sizin bir banka müşterisi olduğunuzu gösterir. Dolayısıyla maaş, kazanç ve varlık bilgileriniz de banka sistemlerinde yer alır. Kredi kartınızın toplam borcunun varlığınıza oranla makul bir oranda olması, kredi notunuzun da yüksek olmasını sağlar. Borçlarınızın yüksek olması, yeni bir kredi başvurunuzun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ancak ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, borç durumunuzdan kredi notunuz fazla etkilenmeyecektir.

4) GEÇMİŞ FİNANS DURUMUNUZ

Kredi notunuzun belirlenmesinde yalnızca bugün değil, daha önceki finansal durumunuz da önemli bir etken. Son 5 yıl içinde yaptığınız düzensiz ödemeler, daha önceki kredi ya da kredi kartı borçlarınızdan dolayı yasal takibe alınmanız gibi negatif bir finansal geçmiş, güncel bankacılık sicilinizin üzerine kara bir bulut gibi oturur. Bu nedenle kredi notunuzu çok kısa sürede bir anda yükselmesini beklemek bir hayal kadar uzaktır.

5) KREDİ VE KREDİ KARTI BAŞVURULARI

Sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak da bankacılık sicilinizi olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Yalnızca şubeden değil, internetten ya da SMS ile yaptığınız başvurular da kredi başvurusu olarak kabul edilir ve çok kısa bir sürede bunun birkaç kez tekrarlanması, bir de üst üste olumsuz sonuçlanan başvurular, kredi notunuzu olumsuz etkilemekte ve notunuzun düşmesine neden olmaktadır. O nedenle, gerçekten ihtiyacınız olmadan kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamanızı öneriyoruz.