Kredi Kartını Doğru Kullanma İpuçları

Kredi kartınızı doğru kullanıyor musunuz? Kredi kartınızı neden doğru kullanmalısınız ve doğru kullanabilmek için neler yapmalısınız? Bu yazımızda kredi kartınızı doğru kullanmanıza yönelik size verdiğimiz ipuçlarını bulacaksınız.

Kredi kartı günümüzde gereksinim duyduğumuz pek çok şeye cevap veren öncelikli bir ihtiyaç hâlini almış durumda. Öyle ki, pek çok alışverişimizi kredi kartıyla yapmaktayız. Hatta sadece taksitli ödeme imkânı sunduğu için yaptığımız alışverişler bulunmakta.

Çok avantajlı olan ve çok artıya sahip olan kredi kartını istediğimiz gibi kullandığımızda ve ekstreye yansıyacak sayıları düşünmeden boyumuzu aşan alışverişler yaptığımızda sonuç çok yıkıcı olabilir. Bu yüzden kredi kartını doğru kullanmak çok önemlidir. Kredi kartının doğru kullanılmasını bu kadar önemli kılan gerekçeler arasında kredi kartı kullanım alışkanlıklarımızın kredi notumuza yaptığı etki de bulunmaktadır. Bunların tümünü birer ipucu şeklinde ele alalım:

  1. Kredi Kartını Amacınız Doğrultusunda Kullanın

Kredi kartını onun size verilme amacı doğrultusunda değil sizin amacınız doğrultusunda kullanmanız oldukça önemlidir. Öyle ki, kredi kartı size aslında sizin pek çok harcama yapmanız, taksit ötelemeniz, aslında taksitlendirilmeyen alışverişleri bankanın teklifi doğrultusunda taksitlendirmeniz ve banka yararına daha pek çok şekilde kullanmanız için verilir. Sizin yapmanız gereken ise bu kartı kendi amaçlarınız için kullanmaktır. Meselâ amacınız sadece taksit yaptırmak olabilir. Amacınız ay sonu geldiğinde ve hesabınızda pek paranız kalmadığında karşınıza çıkan sürpriz bir masraf için kredi kartını kullanmak olabilir. Kredi kartınızı acil durumlar için saklamanız onu doğru şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

2. Kredi Kartı Ekstre Borcunuzu Tahmin Edin

Kredi kartı yaptığınız alışverişlerin tutarını sonraki ay ödemenizi sağlar. Yani alışveriş yaptığınızda söz konusu tutarı anında değil sonraki ay ekstre kesim tarihinde ödersiniz. Kredi kartınızın limiti sizde sanki bu limit kadar paranız varmış gibi bir his uyandırabilir. Ancak gerçek bu değildir. Kredi kartı limitiniz sizin ne kadarlık alışverişinizi sonraki aya erteleyebileceğinizi gösteren bir sayıdan ibarettir. Bu sizi daha çok alışveriş yapmaya yönledirebilir. Ancak doğru kullanım, sonraki ay ekstre kesim tarihinde size ne kadar ekstre borcu geleceğidir. Yani harcamalarınızı yaptığınız zaman sonraki ay ne kadar borç ödeyeceğinizi önceden tahmin etmeli ve kredi kartınızı buna göre kullanmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Güvenli Gelecek Sigortası Nedir?

3. Kredi Kartı Ekstre Borcunuzun Asgâri Tutarından Fazlasını Ödeyin

Kredi kartı ekstre borcunuzun sadece asgâri tutarını ödemeniz kredi notunuzun düşmesine neden olan önemli bir etkendir. Kredi notunuz borçlarınızdan ve ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenmektedir. Bu yüzden kredi kartınızın ekstre borcunun asgâri tutarından biraz fazlasını ödemeniz kredi notunuzu yüksek seviyede tutmanızı sağlayacaktır. Üstelik kredi kartı ekstre borcunuzun tamamını ödemeniz kredi notunuza çok olumlu şekilde yansıyacak ve onu oldukça yükseltecektir. Kredi kartınızı savurgan bir şekilde değil de akıllıca kullandığınız zaman bu kart,  düşük kredi notunuzu yükseltmenize yarayan bir araca dahi dönüşebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.