Günümüz banka araçlarından olan kredi kartları oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir. İnsanlar yapmış oldukları alışveriş veya yararlandığı hizmet karşılığında nakit para değil, çoğu zaman kredi kartlarını seçmektedir. Ödeme ertelenmiş olması ve taksit imkânı çoğu zaman daha cazip gelmektedir.

Bir kredi kartı kullanılıyor ise, o bankada hesap mevcut mudur?
Kredi kartı kullanan bir kimseye, ilgili banka kuruluşunca vadesiz hesap açılır. Kullanılan kredi kartına bağlı olan bu vadesiz hesap, para yatırma, para çekme, bakiye yeterliliği durumunda ödeme gerçekleştirme amacı ile kullanılabilir.

Karta bağlı olan bu hesaba nasıl ulaşılabilir?
Kredi kartına bağlı olarak bir vadesiz hesap açan banka, ayrıca kişiye bir vadesiz hesap bankamatik kartı gönderebilir. Yani kredi kartından bağımsız, ek bir kart sahibi olunabilir. Bu kart sayesinde ise ilgili tüm Atm’lerden, hesaba ilişkin detaylara ulaşılabilir. Diğer bir yöntem; açılan bu vadesiz hesap, kredi kartına bağlı olduğundan, ilgili Atm’lere kredi kartı ile giriş yaparak ve ilgili menüden ‘ kartın bağlı olduğu hesap’ kısmına gelerek tüm bilgilerin görülebilir olmasıdır.

Kredi kartlarının, kesilen dönem içi hesap ekstresinden sonra ödemesi, bu vadesiz hesap üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartı borç ödeme ekranına gelindikten sonra, kullanıcı karşısına çıkacak ‘kartın bağlı olduğu hesap’ ikonuna gelindiğinde işlemi burada gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Kart sahipleri, kredi kartlarını aktif bir şekilde kullanıyor olduklarında veya kullanmasalar dahi açılan bu vadesiz hesap üzerinden gerekli işlemlerini yürütebilirler. Para yatırma, para çekme, ödemeler, otomatik ödeme talimatı, havale, EFT gibi işlemlerin hepsi için vadesiz hesap kullanmak mümkündür.

Kredi Kartı İptal Edilirse?
Kredi kartının iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda, kart iptal edilebilir fakat hesap kapatma işlemi için herhangi bir başvuru olmamış ise vadesiz hesap kullanıma açık kalacaktır