Acil nakit ihtiyacı duyan ve bankalardan kredi onayı alamayan kişilerin tercih ettikleri yöntemlerden biride kredi kartından para çekip nakde çevirme yöntemidir. Ancak bu yöntem bilinçsiz bir şekilde sıklıkla kullanılırsa bu durumda içinden çıkılamayacak kadar yüksek kredi kartı borcu oluşması kaçınılmaz bir hal alır.

Bunun için kredi kartından para çekmek konusunda dikkatli olunmalıdır. Çünkü kredi kartı ekstresi kesildiği anda çekmiş olduğunuz nakit tutar kredi kartı asgari ödeme tutarı içerisine dahil edilmekte ve borcunuzu ödediğiniz güne kadar bu tutara günlük faiz işletilmektedir. Aynı zamanda nakit para çektiğiniz anda çeşitli isimler altında pek çok kalemde masraf tahsili de yapılmaktadır. Olumsuzluk yaşamamak adına kredi kartından nakit para çekme işlemi sadece kısa süreli ve çok düşük tutarlı nakit ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

Buna ek olarak uzun süreli nakit ihtiyacı olan ancak kredi başvuruları kabul edilmeyen kişilerin kredi kartından taksitli nakit avans çekmeleri de mümkündür. Bu işlemde çekilen tutara günlük değil aylık faiz işletilmesi ve çekilen tutarın geri ödemesi için 9 ay vade seçeneği sunulması bu yöntemin cazibesini arttırmaktadır. Çekilen bu tutar her ay kredi kartı ekstresi içerisine alışveriş gibi yansıtılmakta ancak kredi kartı asgari ödeme tutarı içerisine dahil edilerek düzenli olarak tahsilatı sağlanmaktadır.