Günümüzde dünyanın en çok tercih edilen ödeme araçları arasında yer alan kredi kartları aynı zamanda ülkemizde pek çok kişinin ciddi borç batağına düşmelerine de neden olmaktadır. Kredi kartının düzenli olarak ödenmemesi, kredi kartından harcama yapılırken gerekli hesaplamaların yapılmaması ve en önemlisi de hiç ödemeyecekmiş gibi kredi kartının kullanılması  ne yazık ki beraberinde ciddi sorunlar getirmektedir. Kredi kartının bloke edilmesi bunlar arasında ilk sırada yer alır.

Kredi kartından nakit çekemiyorum diyen kişilerin bir çoğu da yine borçlarını düzenli ödemeyen kişiler olup borcun düzenli ödenmemesi sonucunda ne yazık ki banka nakit çekme limitini düşürmekte ya da kredi kartından nakit çekilmesini izin vermemektedir. Burada bankanın amacı borcunu ödemeyen müşterisini hem borcunu ödeme konusunda psikolojik olarak zorlaması hem de daha fazla borçlanarak bir süre sonra borcunu ödeyemeyecek hale gelmesini engellemektir.

Kredi kartından nakit avans  çekmek konusunda da aynı durum söz konusudur. Yani banka borcunu düzenli olarak ödemeyen, kredi kartı asgari ödeme tutarı borcunu yatırmayan ya da 3 kredi kartı ekstre borcunu üst üste ödemeyen müşterilerinin nakit çekimlerini ve nakit avans kullanımlarına izin vermez. 2011 senesinde Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından çıkarılan bu uygulamadan pek çok kişi rahatsız olsa da aslında bu uygulama sayesinde milyonlarca kişi büyük bir borç batağından kurtulduğunun farkında bile değildir. Kredi kartı borcunu kapatmanız halinde banka nakit çekim limitinizi tekrar aktif hale getirecektir.