Acil nakit ihtiyaçları için kullanılabilecek kaynaklardan biri de kredi kartlarıdır. Kredi kartı limitleri belirlenirken toplam limit tutarının bir bölümü nakit çekim için ayrılmaktadır. Yani kredi kartı limitinin belirli bir bölümü kadar kredi kartından para çekmek mümkündür. Peki, kredi kartından nakit avans nasıl çekilir?

Kredi kartından para çekmek için yapmanız gereken tek şey bankamatikten kredi kartınızı kullanarak menü üzerinden nakit çekim işlemini gerçekleştirmektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de nakit aşım limitini aşmamak, günlük faiz işletileceği için düşük tutarlarda ya da kısa süreli nakit ihtiyaçlar için kredi kartını kullanarak para çekmek olmalıdır.

Aksi halde günlük faiz işletileceği için kredi kartı borç tutarı artacak ya da fazla nakit çekildiği için kredi kartı toplam borcu artacaktır. Zaten nakit çekilen tutar kredi kartı borç tutarı içerisinde asgari borç ödeme tutarı içerisine dahil edileceği için mutlaka ödenmesi gerekir. Kredi kartından nakit avans çekme konusunda bu nedenle yüksek tutarlı nakit ihtiyaçları için kredi kartından taksitli nakit avans çekilmesi daha uygun olacaktır. Taksitli nakit avans çekildiği zaman toplam tutar taksitlendirilmekte ve daha kolay ödenmektedir.