Nakit para ihtiyacı duyan pek çok kişi kredi kartından nakit avans çekmeyi tercih etmektedir. Ancak kredi kartından nakit avans çekmek hem kredi kartı hesap kesim tarihi itibari ile bu tutarın yatırılmasının gerekmesi hem de bu tutar yatırılana kadar günlük faiz işletilmesi neden ile çok zorunlu olunmadıkça bu işlemin yapılması önerilmez.

Bunun yerine kredi kartından taksitli nakit avans çekilmesi çok daha doğrudur. Bu işlem ile kredi kartı nakit çekim limiti dâhilinde 9 aya kadar taksitli olarak nakit para çekmenize izin verilir. Kredi kartından nakit avans çekmek yerine taksitli nakit avans çekmek bu nedenle çok daha yararlıdır ve hem kişinin ödeme zorluğuna düşmesini engellemekte hem de nakit ihtiyaçlarını gidermeleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Her bankanın kredi kartı ürünü için sunduğu nakit avans limiti, nakit avans faiz oranları ve taksit sayısı farklı olduğu için nakit avans başvurusu için bu koşulların incelenmesi ve buna uygun olarak başvuruda bulunulması gerekir. En uygun taksitli nakit avans koşullarını sağlayan bankanın belirlenmesinin ardından  o bankanın ATM’si üzerinden kredi kartınızı kullanarak taksitli nakit avans çekmek için gerekli işlemleri tamamlamanız mümkündür. Bankamatik üzerinden işlem yapmanız durumunda ihtiyaç duyduğunuz nakit parayı hemen bankamatik üzerinden nakit olarak alacağını için bankamatikleri kullanmanız daha uygun olacaktır. Bu işlem sonucunda banka taksitli nakit avans ücreti ve seçtiğiniz vadeye göre hesaplanan faiz tahsilatında bulunacaktır.