Kredi kartı yıllık ücreti başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak pek çok kişi kredi kartı iptali başvurusunda bulunmaktadır. Bankaların bazıları kredi kartı aidat ücreti için iptal başvurusunda bulunan müşterilerine bu taleplerinden vazgeçmeleri için bu tutarı iade ederken bazı bankalar ise kredi kartına para yüklemesi yapmayı tercih etmektedir.

Burada kredi kartı kullanıcısının aylık harcama oranı belirleyici olmakla beraber yüksek tutarda kredi kartı harcaması yapan ve kredi kartı borcu için düzenli ödemede bulunan müşterilerini kaybetmek istemeyen bankalar kredi kartı kullanım ücreti olarak ta bilinen aidat tutarını geri ödemeyi tercih etmektedir. Ancak fazlalık olan ve sık kullanılmayan kredi kartlarını iptal etmek isteyen kişilerin kredi kartlarında taksit bulunması halinde bankanın izleyeceği yol farklı olabilir. Çünkü bazı bankalar bu tip durumlarda müşterilerinin taksitlendirilmiş olan tüm borcu tek bir ekstrede ödemesini talep edebilmektedir.

Kredi kartı iptal başvurusu alınmasının ardından banka tüm borcu tek bir seferde tahsil eder ve ardından kredi kartı iptal başvurusunu işleme alarak kart iptalini gerçekleştirir. Bir diğer yöntem ise bankanın kredi kartını kapatması ve aylık taksitlerin kredi kartı ekstresi ile her ay düzenli olarak ödenmesinin talep edilmesidir. Akbank kredi kartı iptali sonrası kartta bulunan taksitlerin yine aylık olarak ödenmesini talep ederken Card Finans kredi kartı iptali başvurusunda bulunulması durumunda tüm taksitli borç tutarının tek bir ekstrede ödenmesi istenmektedir.