Her üründe olduğu gibi kredi kartlarında da son kullanma tarihi uygulanmaktadır. Kredi kartı son kullanma tarihi gelmeden önce banka zaten size yeni kredi kartınızı ulaştırmış olur. Kredi kartının son kullanma tarihi günümüzde kredi kartı yenileme işlemlerinin yanı sıra aynı zamanda internetten alışveriş yapma esnasında da kullanılmaktadır.

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişilere sorulan kredi kartı CVC kodu bilgisinin yanı sıra kredi kartında son kullanma tarihi bilgisi de istenmektedir. Bu bilgi kredi kartının ön yüzünde yazar. Kredi kartının ön yüzeyinde alt kısımda sağ köşede yazan 4 haneli bölüm kredi kartınızın son kullanma tarihidir. Bu rakamların ilk iki hanesi ay son iki hanesi ise yıl bölümünü oluşturmaktadır.

İnternetten alışveriş yaparken bu bilginin istenmesinin en önemli nedeni kredi kartının fiziki olarak sizin elinizde  bulunduğunun kanıtlanmasıdır. Yani son kullanma tarihi girmeniz tamamen kredi kartı güvenlik sorusu olarak yöneltilmektedir. Bu bilgiyi girmemeniz ya da yanlış girmeniz halinde işleminizin tamamlanmasına izin verilmez ve onay verilmediği için alışveriş yapamazsınız.