Kredi Kartında CVC Güvenlik Kodu Nedir, Nerede Yazar?

Borsa Ne İşe Yarar?

İnternetten alışveriş yapmak isteyen kişilerin kredi kartı ile ödeme seçeneğini tıklamaları durumunda kendilerinden istenen bilgiler arasında yer alan kredi kartı güvenlik kodu ya da bilinen bir diğer adı ile kredi kartı CVC kodu kredi kartının arka kısmında yazar.

Kredi kartı imza bandı üzerinde yer alan rakamların son 3 hanesi aynı zamanda kredi kartı güvenlik numarasıdır. Bu tip işlemlerde bu numaranın sorulma nedeni kredi kartının fiziksel olarak sizin elinizde olduğunun kanıtlanmasıdır. Ancak bu bilginin çok iyi saklanması ve ikinci kişilerle kesinlikle paylaşılmaması gerekir. Bu bilginin çalınması tamamen sizin suçunuz olacağı için bu bilgi kullanılarak yapılan işlemlerde itiraz hakkı da sınırlıdır.

Bu nedenle bu bilgi sadece yüksek güvenlik önlemlerinin sunulduğu internet sitelerinde paylaşılmalıdır. Yine kredi kartı ile telefonda alışveriş yapılırken de bu bilginin çok kalabalık bir ortamda verilmemesi önemlidir. Kredi kartında CVC kodu ya da güvenlik kodu bilginizi öğrenmek için kredi kartınızın arka kısmını çevirmeniz ve imza bandı üzerinde yer alan sayısal değerin son 3 rakamına bakmanız yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Kartı Borcundan Haciz Gelir Mi 2016?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.