Yeni bir eşya almak için kredi kartınızı kullanmak ve taksit yaptırmak istiyorsunuz ancak kredi kartınızın limiti bu eşyayı almak için yeterli değil. Şimdi ne yapacaksınız? Kredi kartına limitten fazla para yatırmak mümkün mü? Bu konuda en net cevabı size müşterisi olduğunuz banka verecektir ancak bankaların neredeyse hepsi, yalnızca kredi kartınızın limiti kadar alışveriş yapmanıza olanak sunar. Yani siz kredi kartınıza limitinizden fazla yatırırsanız; kartınızla alışveriş yapmak istediğinizde limitiniz kadar olan kısmını kartınızdan karşılayabilirsiniz.

Kredi Kartına Limitinden Fazla Para Yatırma

Örneğin kredi kartınızın limiti 1000 TL ve siz taksitle 1500 TL değerinde bir cep telefonu almak istiyorsunuz. Kredi kartınıza fazladan 500 TL yatırarak 1500 TL’lik bir alışveriş gerçekleştirmek istiyorsunuz ancak bankalar, yalnızca 1000 TL’ye kadar olan alışverişlerinizde kullanım olanağı sunarlar. Ancak birçok firma ve iş yerinde, taksitli alışveriş yapmak isteyen tüketicilere, aynı anda birkaç kredi kartından ödeme seçeneği sunuyor.

Özellikle elektronik mağazaları ve mobilya mağazalarında bu tür ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Örneğin 2 adet 1000 TL limitli kredi kartınız varsa, 2000 TL değerindeki bir cep telefonu almak için, 2 kartınızdan da 1000 TL çektirerek, her birine ayrı ayrı taksit yaptırabilirsiniz. Sonuç olarak, kredi kartınızın limitinden daha fazla tutardaki bir alışveriş için, kartınıza limitten daha fazla para yatırmanız halinde, mağazalardan o tutarda taksitli alışveriş yapmanız mümkün değildir. Ayrıca birçok banka kredi kartlarını limitlerinden fazla çekim olmayacak şekilde sınırlarlar. Eğer kartınıza limitten fazla para yatırdıysanız müşteri hizmetlerini arayarak harcama limitini de yükseltmeniz gerekir.

Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Genel olarak kredi kartına borcunuzdan fazla para yatırma durumunda birçok kişi paniklemekte. Parasını kaybettiğini, yanlış bir işlem yaptığını düşünmektedir. Ancak kredi kartınıza fazla yatırdığınız para sizin toplam limitinizi yükseltecek ve o parayı kolayca kullanabileceksiniz. Eğer hatalı şekilde kredi kartınıza fazladan para yatırdıysanız;

  • Bu tutarı ileriki harcamalarınızda kullanabilirsiniz yani harcamalarınızı nakit yerine kredi kartınızdan gerçekleştirebilirsiniz
  • Bankanızla iletişime geçerek geri ödeme isteyebilirsiniz. Genellikle aynı banka üzerindeki vadesiz hesaplardan yine aynı bankadaki kredi kartına yapılan ödemelerde banka ödemeyi geri iade edebilmektedir.