Yeni bir eşya almak için kredi kartınızı kullanmak ve taksit yaptırmak istiyorsunuz ancak kredi kartınızın limiti bu eşyayı almak için yeterli değil. Şimdi ne yapacaksınız? Kredi kartına limitten fazla para yatırmak mümkün mü? Bu konuda en net cevabı size müşterisi olduğunuz banka verecektir ancak bankaların neredeyse hepsi, yalnızca kredi kartınızın limiti kadar alışveriş yapmanıza olanak sunar. Yani siz kredi kartınıza limitinizden fazla yatırırsanız; kartınızla alışveriş yapmak istediğinizde limitiniz kadar olan kısmını kartınızdan karşılayabilirsiniz.

Örneğin kredi kartınızın limiti 1000 TL ve siz taksitle 1500 TL değerinde bir cep telefonu almak istiyorsunuz. Kredi kartınıza fazladan 500 TL yatırarak 1500 TL’lik bir alışveriş gerçekleştirmek istiyorsunuz ancak bankalar, yalnızca 1000 TL’ye kadar olan alışverişlerinizde kullanım olanağı sunarlar. Ancak birçok firma ve iş yerinde, taksitli alışveriş yapmak isteyen tüketicilere, aynı anda birkaç kredi kartından ödeme seçeneği sunuyor.

Özellikle elektronik mağazaları ve mobilya mağazalarında bu tür ödeme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Örneğin 2 adet 1000 TL limitli kredi kartınız varsa, 2000 TL değerindeki bir cep telefonu almak için, 2 kartınızdan da 1000 TL çektirerek, her birine ayrı ayrı taksit yaptırabilirsiniz. Sonuç olarak, kredi kartınızın limitinden daha fazla tutardaki bir alışveriş için, kartınıza limitten daha fazla para yatırmanız halinde, mağazalardan o tutarda taksitli alışveriş yapmanız mümkün değildir.