Kredi kartı kullanan kişilerin kartlarını kullanırken dikkatsizce davranmaları ve hesaplamadan harcamalarına devam etmeleri durumunda bir süre sonra yüksek bir kredi kartı borcu ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz bir sonuçtur. Oluşan kredi kartı borcu sürekli olarak asgari ödeme tutarı yatırılarak bir süre ertelense dahi borç daha da artacağı için borç batağı da yükselecektir. Peki, kredi kartı borcu yatırılmazsa ne olur?

Bankanın borcun ödenmemesi durumunda ilk yapacağı yaptırım hemen kredi kartını kullanıma kapatmak olacaktır. Kişi kredi kartı borcunu ilk ay ödemezse kredi kartı kullanıma kapatılır. İlk ay asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda ise kredi kartı kullanıma kapatılmaz ancak kalan borç tutarı üzerinden banka faiz işletir. Kredi kartının 2 ay üst üste ödenmemesi durumunda ise banka yasal olarak borcun tahsilini talep eder ve size kredi kartı yapılandırma hizmetini sunarak borcunuzu taksitlendirme fırsatı sunar.

Kredi kartının 3 hesap kesim tarihinde de ödenmemesi durumunda yasal süreç başlatılır. Borcun tahsili için yasal takip sürecini başlatması halinde ise ne yazık ki kişi aynı zamanda kara liste adı verilen özel bir listeye alınır ki bu listeye giren kişilerin bir daha kredi kullanması ya da kredi kartı onayı almaları mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kredi kartı yapılandırma gibi sunulan fırsatlardan yararlanılarak ya da borç transferi kredisi kullanılarak bu borcun kapatılması çok önemlidir.