Kredi Kartımı Nasıl Akıllıca Kullanırım?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartınızı akıllıca kullanmak mı istiyorsunuz? Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyor musunuz? Her zaman kredi kartı limitinizi aşıyor musunuz? Bu yazımızda kredi kartınızı nasıl akıllıca kullanacağınıza dair yönergeler ve öneriler bulabilirsiniz. 

Kredi kartı kullanmanın akıllıcası mı olurmuş?” diye düşünebilirsiniz. Ancak kredi kartını akıllıca kullanma yolları vardır. Kredi kartı borcunu çok katlandığı, kabardığı ve üstüne çok faiz geldiği için ödeyemeyen insanların sayısının ne kadar çok olduğuna bakıldığında kredi kartını akıllıca kullanma yollarının olduğunu söylemek saçma olmayacaktır. Kredi kartı kullanımı, sınırlandırılması zor olan bir alışkanlıktır. Kredi kartları bizi kendilerine alıştıran kartlardır. Yani onlarla ödeme yapmayı durduramadığımız bir sürece girebiliriz ki bu sürece girmek oldukça kolaydır. Daha sonra bu süreçten çıkmaktan çok zorlanırız. Üstelik kredi kartımızı kapatmak istemediğimiz ve kredi kartımızdan ayrılamadığımız bir duruma gelebiliriz.

Kredi kartları, nakit paraya sıkıştığınızda, acilen paraya ihtiyacınız olduğunda ve benzeri durumlarda kullanabileceğiniz kartlardır. Ayrıca bu kartları fiyatı yüksek olan bir ürünü ya da hizmeti  taksitle almak istediğinizde de kullanmanız mümkündür. Aslına bakarsanız kredi kartlarının cazip olan tek tarafı size taksitli satın alma ve ödeme imkânı vermesidir. Bu sayede kredi kartınızın ne işe yaradığını kendinize açıklamış ve ne amaçla kullanıldığını anlamış olursunuz. Kredi kartınızı çok yoğun bir şekilde kullandığınız ve limitinizi aştığınız durumlarda yapmanız gereken şey kredi kartınıza gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamaktır.

Kredi kartınızı akıllıca kullanmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında bulabilir ve uygulayabilirsiniz.

  1. Kredi Kartınızın Varlığını Sorgulayın ve Mantıklı Cevaplar Verin

Kredi kartınızın varlığını sorgulamanız kredi kartınızı aslında ne için kullandığınızı ve ona neden ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkaracaktır. Kredi kartınızı neden aldığınızı kendinize sorun. Bu sorulara mantıklı cevaplar vermeye çalışın. Çok istediğiniz çantayı ve ayakkabıyı almak için ya da tatile çıkmak ve uçak bileti almak için gibi yanıtlar veriyorsanız bunlar mantıklı cevaplar olmayacaktır. Kredi kartınız olmadan tatile çıkamıyorsanız kredi kartınızı kullanmayı değil para biriktirmeyi denemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

2. Kredi Kartı Sayınızı Bire Düşürmeye Çalışın

Çok sayıda kredi kartınızın olması göründüğü kadar avantajlı değildir. Kredi kartı sayınızın birin üstünde olması sizin daha çok paranızın olduğu anlamına gelmez. Tam aksine daha fazla borcunuzun olacağı anlamına gelir. Bu yüzden kredi kartı sayınızı düşürerek iyi bir adım atabilirsiniz. Kredi kartınızın tek olması hem onun ekstrelerini takip etmenizi kolaylaştırır hem de borcunuzu azaltır.

3. Kredi Kartınızla Yaptığınız Her Harcama İçin “Şart Mı?” ya da “Elzem Mi?” Sorusunu Sorun

Kredi kartınızla çok harcama yapıyorsanız ve bunları azaltmak istiyorsanız yaptığınız harcamaların gerçekten şart olup olmadığını sorgulamalısınız. Kredi kartınızı taksitli bir alışveriş için kullandıysanız ancak aldığınız ürün ya da hizmet elzem değilse bu durumda harcamanızı sorgulamalısınız. Ayrıca yaptığınız harcama sonraki ay ekstreniz geldiğinde ödeyebileceğiniz bir borç olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.