Kredi kartınız kayboldu bulamıyorsunuz. Tehlikeli ellere geçip kötü amaçlı kullanımların olmasında korkuyorsunuz. Bunun için kredi kartınız kaybolduğu andan itibaren en yakın ihtimalleri düşünmeyi başlayın. Nerde olabilir ihtimalini. Çünkü en iyi ihtimal kartınızı bulmak olacaktır. En yakın ihtimalleri düşünüp o ihtimalleri bir kâğıda yazın. Listeleyin o listedeki yerlere tek tek dikkatlice bakın. Muhtemel kartınızı zaten bulacaksınızdır.

Kartınızı Bulamadınız Ne Yapmanız Gerekiyor
İlk olarak kullandığınız banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Banka ile iletişim kurup kartınızın kaybolduğunu bildirmeniz gerekiyor. Bu bildirimi yaptıktan sonra müşteri hizmetlerini arayıp durumu onlara anlatıp yeni bir kart talebinde bulunmanız gerekiyor.

Yeni kart talebinde bulunurken belirtmeniz gereken şey ise yeni bir iban numaralı kart değil eski kartınızın aynısı olmakla birlikte isteminiz gerekmektedir. Bu şekilde bildirimi yaptıktan sonra evinizin adresini ve gerekli bilgileri girdikten sonra işleminizi müşteri hizmetleri tarafından gerçekleştirilip kartınız ortalama olarak 2 hafta içerisinde size ulaştırılacaktır.

Kartınız Çalındı Ne Yapmanız Gerekiyor
Kartınızın çalındığını düşünüyorsanız ilk olarak yapmanız gereken bankaya gitmeniz gerekiyor. Bankaya giderken yanınıza mutlaka kimliğinizi alın. Banka gidip bireyler müşteri temsilcisine kartınızın çalındığını bildirin.

Onlarda sizin gerekli bilgilerinizi alıp sizden tekrar tekrar onay alarak hemen kartınızı kullanıma kapatacaktır. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gerek bir diğer husus kartınızı çaldırdığınız andan bankaya gidene kadar geçen sürede işlem yapılmış mı bunu öğrenmek.

Müşteri temsilcisine kartınızın kalan limitini ve en son ne zaman ve nerde kullanım yapıldığını sorun. Eğer kullanıldıysa bununla ilgili ne yapabileceğiniz hakkında bilgi alın. Eğer işlem provizyonda bekliyor ise iptal edilme hırsızın yakalanma ihtimali varsa bu ihtimalin peşinde konuşun zararda çıkmanızı kimse istemez. Bu işlemleri yaptıktan sonra kartınız kullanıma kapandıktan sonra hiç bir şekilde bir risk ortada olmaz