Kredi kartı kullanıcıları tarafından sıklıkla yapılan şikayetlerden biride kredi kartının kullanıma kapatılması durumudur. Bu durum farklı pek çok nedenden dolayı yaşanabildiği gibi bu durumların bazıları kullanıcı taleplerine bağlıdır. Peki, “kredi kartım kapatıldı ne yapmalıyım?” diyenlerin izlemeleri gereken yol nedir?

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartının kullanıma kapatılması nedenleri son derece geniştir. Bunlardan ilki ve en sık rastlanılanı ise kredi kartı borcu için kişinin ödeme yapmamasıdır. Kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen en azından kredi kartı asgari ödeme tutarı miktarını yatırmayan kişilerin kredi kartları banka tarafından hemen kullanıma kapatılır. Bu nedenle kredi kartını kullanmaya devam etmek isteyen kişilerin “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum” demeleri durumunda bile en azından kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmaya çalışılmalıdır.

Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi 

Dijital ürünlerde de son kullanma tarihi uygulaması gerçekleştirilmekte olup kredi kartının son kullanma tarihi kartın hemen ön yüzünde yer almaktadır. Kredi kartı ön yüzü üzerinde yer alan bu tarihin ilk iki hanesi ay son iki hanesi ise yıl bölümlerinden oluşmaktadır. Son kullanma tarihi dolan kredi kartları kullanıma kapatılır. Ancak bankalar çoğu zaman zaten bu tarihin dolmasına daha zaman varken yeni kredi kartınızı teslim etmiş olur.

Kredi Kartının Koybalması / Kredi Kartının Çalınması

Kişinin kredi kartını kaybetmesi ya da çaldırması durumunda hemen bankayı arayarak durumdan bankayı haberdar etmesi sorumluluğu bulunmaktadır. Böyle bir durumun yaşanması durumunda banka ilk olarak kredi kartını kullanıma kapatmaktadır.