Günümüzde artık reşit yaştaki her bireyde en az bir tane kredi kartı bulunmaktadır. Özellikle alışveriş sırasında sık olarak kullanılan kredi kartlarının kaybolması ya da çalınması oranı çok yüksektir.

Kartınızın çalınması durumunda birçok olumsuz durumla karşılaşabilirsiniz. Özellikle kartınızın 3D secure yöntemi ile internetten alışveriş sistemi kapalıysa kartınızla alışveriş yapılması olasılığı daha yüksektir. Kartınızın çalınması durumunda siz fark edene kadar kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapılabilir. Kredi kartınızın çalındığını fark ettiğiniz anda ise yapacağınız birkaç işlem ile kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz.

Kredi kartınız çalındığında alabileceğiniz önlemler
Yapabileceğiniz ilk işlem bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp gerekli bilgileri verdikten sonra kartınızın iptali yaptırmak olacaktır. Müşteri hizmetlerinden kayıp kısmını seçerek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer kredi kartınızın çalındığını fark ettiğinizde bankanızın herhangi bir şubesine yakın iseniz bu şubeye başvuruda bulunarak da işlemlerinizi yani kredi kartınızın iptalini sağlayabilirsiniz.

Kredi kartınızın çalındığını fark ettiğiniz andan itibaren oluşturduğunuz iptal başvurusundan sonra yapılan harcamalar sizin sorumluluğunuzda olmayacaktır. Kredi kartınızın iptalinden önceki 24 saat içinde yapılan harcamalar ise bu kurala dâhil değildir. Eğer kredi kartınızın çalınması durumunda bankanız ile de anlaşmazlık yaşayıp sürecinizde sıkıntı yaşıyorsanız bundan sonra yapacağınız işlem bu konuyla ilgili hukuki süreç başlatmak olacaktır.

Kredi kartınızın çalınması durumunda başlatacağınız iptal işlemlerinin ardından bankanız tarafından size kartınızı tekrar isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bu durumda eğer kredi kartınızı kullanmaya devam etmek istediğinizi bildirirseniz yenilenmiş bilgilerle kartınız size gönderilecektir.

Eski kartınızın üzerinde otomatik ödeme talimatı var ise o kartınız kapatıldığı için bu uygulama da iptal edilmiş olacaktır. Yenilenen kredi kartınızın yeni kart numarası ile tekrar güncellemeniz gerekecektir. Kredi kartınızın taksitlendirilmiş borçları ise otomatik olarak devam edecektir