Kredi Kartım Çalındı Harcama Yapılmış

Borsa Ne İşe Yarar?

Son yıllarda artık hırsızların teknolojiyi çok daha etkin bir biçimde kullanmaları kredi kartı müşterilerinin kredi kartı hırsızlığı ve kredi kartı dolandırıcılığı gibi olaylarla daha sık karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Kredi kartı hırsızlığı mağduru olan kişilerin ilk atmaları gereken adım hemen kartın sahibi olan bankayı arayarak durumdan bankayı haberdar etmektir.

Kredi Kartının Çalınması 

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda mağdur olmamak adına kredi kartı iptali yaptırılması çok önemlidir. Çünkü bu durumda kredi kartı hemen kullanıma kapatılmakta ve kullanımı engellenmektedir. Bu sayede kredi kartınızı çalan kişilerin bu kartı kullanarak alışveriş yapmaları ya da kredi kartından para çekmeleri imkansız hale getirilmektedir. Banka size çalıntı kredi kartı ihbarının ardından yeni bir kredi kartı ulaştıracaktır.

Kredi Kartından Habersiz Alışveriş Yapılması 

Kredi kartı bilgilerinin çalınması ya da kredi kartının çalınması durumunda karşı karşıya kalacağınız en ağır sonuç kartınızdan habersiz alışveriş yapılması ya da para çekilmesidir. Bu durumda takip etmeniz gereken yöntem kartınızdan nasıl alışveriş yapıldığıdır. Yani kartın fiziki olarak kullanılması ve kart şifresi girilerek alışveriş yapılması durumunda banka bu alışveriş tutarının iadesini yapmama hakkına sahiptir.

Çünkü kredi kartı şifresi tamamen sizin kendinizin belirlediği ve korumakla yükümlü olduğu bir veridir. Bu bilginin girilerek alışveriş yapılması durumunda banka yapılan alışveriş tutarının iadesi konusunda kendi kararını uygulama hakkına sahip olup genelde bu tutarın iadesi mümkün değildir. Ancak şifre girilmeden yapılan tüm harcamalarda kredi kartı sigortası devreye girmekte ve yapılan habersiz harcamalar bu sigorta fonundan karşılanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.