Kredi kartı borcu olan kişilere sunulan ödeme kolaylıklarından biride kredi kartı yapılandırma hizmetidir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin borçlarının bulunduğu bankayı ziyaret ederek kredi kartı yapılandırması başvurusunda bulunulması yeterlidir.

Kredi Kartı Yapılandırma Yasası 

Son çıkarılan yasa ile beraber bankalara borcu olanlar için 72 ay yapılandırma hakkı tanınmaktadır. Bunun için bankaya borcum var diyen kişilerin borçlu oldukları bankayı ziyaret ederek kredi yapılandırma başvuru formu doldurmaları yeterlidir.

Toplamda 72 aya kadar yapılandırma hizmeti verilmekte olup borcun taksitlendirilmesi için bankanın onay vermesi gerekir. Yine borç vadesi uzadıkça uygulanan kredi faiz oranı yükseldiği için gereksiz yere borçlanmayı önlemek adına mümkün olduğunca kısa vade seçilmesi önemlidir.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi kartı borcu olan kişilerin ilk olarak yapmaları gereken hemen kredi kartı kullanmayı bırakmaktır. Özellikle de kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırıldı ise bu durumda borç tamamen kapatılana kadar mutlaka kartı kullanmaya ara verilmelidir. Yoksa kredi kartı borcunuz harcamalarınıza bağlı olarak yükselmeye devam edecek ve bu nedenle bir sonraki ayda da borcunuzu ödemekte zorlanmanız kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Kredi kartı borcunu kapatmak için kullanabileceğiniz yöntemler toplam borç tutarına ve aylık ödeyebileceğiniz limite göre belirlenmelidir. Örneğin düşük bir kredi kartı borcu için bankadan kredi kartı borcu yapılandırma başvurusunda bulunarak 9 aya kadar taksitlendirme tercih edilirken yüksek kredi kartı borcu için ise 72 ay yapılandırma paketlerinden yararlanılması en doğrusudur.