Tüketiciler, bundan birkaç yıl öncesine kadar kredi kartı ile yaptıkları market alışverişlerini bile taksitlendirme olanağına sahipti. Bu, kısa vadede tüketiciye yarar sağlıyormuş gibi görünse de, uzun vadede kredi kartı kullanıcılarının adeta bir borç batağına girmesine neden oluyordu. Bunun yanında diğer birçok alışverişte de yine mağazalar, 15 hatta 20 aya varan vade seçenekleri sunuyordu. Durum böyle olunca tüketiciler de; normalde satın alamayacakları lüks telefonları alma girişiminde bulunuyor, ancak taksitlerini öderken de zorlanıyordu. Bu sürecin içindeyken bir kredi kartıyla diğerini, diğeriyle de bir diğerini ödeyen kredi kartı kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyordu.

Son yıllarda, tüketicinin kredi kartı kullanımını sınırlandırmak ve aslında onların hem maddi durumunu hem de psikolojik sağlığını korumak için getirilen kanun ile, telefon ve elektronik eşyalara kredi kartına taksit sınırı getirildi. 2013 yılında yürürlüğe giren bu karar ile, kredi kartı telefon taksitlendirme seçenekleri sınırlandırıldı. Birçok bankanın müşterisi, kredi kartı ile elektronik eşya ya da telefon satın alırken, 9 aya varan vade seçeneklerinden yararlanabiliyor.

Bu kısıtlama özellikle mağaza sahiplerini rahatsız etse de tüketicilerin böyle bir sınırlama ile kredi kartı kullanımını kısıtlamaları, aslında tüketicilerin lehine oldu. Ancak yine de telefon gibi yüksek rakamlı elektronik alışverişlerinde kredi kartına taksit olanaklarından yararlanmak büyük yarar sağlıyor.

Peşin fiyatı oldukça yüksek olan bir telefonu, kredi kartı telefon taksitlendirme seçenekleri ile, 6-9 ay arasında geri ödeme ile satın alabiliyorsunuz.  Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren taksit sınırlandırmaları sonrasında tüketicilerin kafasında birçok soru işareti oluştu. Taksit seçeneklerinin sınırlandırılması ile artık yeni bir dönemin de kapıları aralanmış oldu.

Birçok elektronik mağaza; bir banka ile anlaşma imzalayarak 24, hatta 36 aya varan vade seçenekleri ile kredili satış yapıyor. Lüks telefon tutkunu tüketiciler de, peşin fiyatına satın alamadıkları telefonlar için kredi kartı yerine, uzun vade seçenekleri bulunan bu kredili satışları tercih ediyorlar. Son dönemde ise bu sınırlandırmaların, elektronik eşyalarda kaldırılacağı konuşuluyor. Yani yeniden 15 aya varan vade seçenekleri gündeme gelebilir.

Çünkü bu sınırlandırma sonrasında telefon ve elektronik mağazaları, satış rakamlarında büyük bir kayıp yaşadı ve tüketicileri çekmek için yeni satış yolları aramaya başladı. Kredi talebine red yanıtını alan tüketiciler ise; bu kez telefon ya da bilgisayar satın almak için senetli satış yapan ya da üzerine ciddi oranda faiz ekleyen Evkur gibi kefil göstererek elden taksitle satış yapan mağazaları tercih etmeye başladı.