Kredi Kartı Talebim Reddedildi

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı talebinizin reddedilmesinin pek çok nedeni olabilir. Kredi kartı talep ettiyseniz ve fakat bankadan red cevabı aldıysanız bunun nedenlerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Her gün bankalara kredi kartı başvurusu yapan çok sayıda insan vardır. Ancak bunların arasından  sadece uygun görülen başvurular kabul edilmektedir. Eğer siz de kredi kartı talebinde bulunduysanız ve bu talebiniz reddedildiyse bunun nedenlerini öğrenerek başvuru bilgilerinizi güncelleyebilir ve başvurunuzu yineleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Talebinizin Reddedilmesinin Nedenleri

Kredi kartı talebinizi bankaya ilettiğinizde talebiniz incelenir ve değerlendirilir. Bu inceleme ve değerlendirme sırasında bankaların baktığı çok sayıda unsur vardır. Bu unsurları bilirseniz bankanın kredi talebinize neden red cevabı verdiğini bulabilirsiniz.

Kredi kartı talebinizin reddedilmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi Notunuzun Düşük Olması: Bankalardan kredi kartı talep ettiğinizde bankaların baktığı en önemli unsur kredi notunuzdur. Kredi notunuz düşükse bankalar size kredi kartı vermek istemeyecektir. Özellikle de kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa ve riskli ya da çok riskli müşteri kategorisindeyseniz kredi kartı alabilme ihtimaliniz azalacaktır.

Kara Listede Olmanız: Kredi kartı talebinizin reddedilmesinin önemli gerekçelerinden biri de kara listede olmanızdır. Kara listede iseniz kredi kartı almanız mümkün değildir. Hatta kredili hiçbir ürünü almanız mümkün değildir. Kara listeye girdikten sonra bankalardan beş yıl boyunca kredi ve kredi kartı alamadığınız gibi kredili mevduat hesabı da açtıramazsınız.

Risk Raporunuz: Bankaların kredi kartı talebinize red cevabı vermesinin diğer bir gerekçesi de risk raporunuzda yer alan bilgilerdir. Risk raporunda kredi notunuzun yanı sıra son beş yıl içinde gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemleri yer alır. Eğer banka bu işlemlerinizin arasında sizin riskli müşteri olduğunuza yönelik herhangi bir ayrıntı görürse kredi kartı talebinizi reddedecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Akbank Pos Destek Hattı

Başka Bankadan Kredi Kartı Almamış Olmanız: Eğer başka bankaya ait bir kredi kartı kullanmıyorsanız yani kullandığınız başka bir kredi kartı yoksa bu durumda bankalar bunu bir gerekçe olarak gösterebilir ve kredi kartı başvurunuzu onaylamayabilirler. Bu bir gerekçedir. Bazı bankalar, başka bir bankaya ait bir kredi kartınız olmadığı için yani başka bir kredi kartı kullanmadığınız için kredi kartı vermemektedirler.

Gelirinizin Olmaması ya da Düşük Olması: Aylık geliriniz düşükse ya da geliriniz yoksa bankalar yine size kredi kartı vermeyecektir. Kredi kartı başvurunuz sırasında aylık gelir durumunuz sorulduğunda bankaya mutlaka doğru bilgi vermelisiniz. Çünkü kredi kartı limitiniz aylık gelirinize göre belirlenecektir. Eğer banka sizin gelirinizin düşük olduğunu ya da olmadığını tespit ederse kredi kartı talebinize red cevabı verecektir.

Kredi Kartı Talebiniz Reddedilince Ne Yapmalısınız?

Bankalar kredi kartı talebinizi hiçbir gerekçe göstermeden reddedebilirler. Bu durumda bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisi ile görüşebilir ve ondan kredi kartı talebinizin reddedilme nedenini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Çoğu banka bu konuda müşteriye açıklama yapmamaktadır. Kredi notunuza ve risk raporunuza bakarak bazı ipuçları bulabilmeniz muhtemeldir. Ancak bu red cevabı nedeniyle kredi notunuzun düşme ihtimali de söz konusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.