Cari açığın kapatılamayacak bir hızla büyümeye başlaması ile beraber hem kredilere hem de kredi kartlarına getirilen sınırlandırmalar ekonominin olumsuz etkilenmesi nedeniyle bir miktar gevşetilmeye devam ediyor. İhtiyaç kredisinde en uzun vade 36 ay olarak uygulanırken bu vade süresinin revize edilmesi de yapılacak değişiklikler arasında yer alıyor.

İlk olarak beyaz eşyalarda 9 ay taksit sınırının yeniden 12 aya çekilmesi planlanırken akıllı cep telefonu satışlarına getirilen taksit yasağının ise kaldırılması uzak ihtimal olarak görülüyor. Bunun nedeni ise cep telefonlarının zorunlu ihtiyaç olarak görülmesi. Ancak büyük elektronik mağazaları yaşanan bu yasak sonrasında düşen satış rakamları nedeni ile oldukça zorlu günler yaşadıklarını ve bu yasağın biran önce kaldırılmasını talep ediyor.

48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı konusunda bankalara onay verebileceği konusunda hükümet tarafından yeşil ışık yakılırken buna ek olarak yerli malların ve zorunlu tüketim mallarının kredi kartına taksit sınırının yeniden kaldırılması da gündemde. Ancak yapılacak olan yeni düzenlemenin pek çok kişinin beklentisini karşılamayacağı şimdine ortada gibi görünüyor. Hükümet cari açık rakamlarının yeniden yükselmesinden endişe ettiği için eski uygulamaya dönülmesi taraftarı olmazken perakende elektronik sektörü ise eski günlerdeki canlı piyasa koşullarına dönülmesinin tek yolunun kredi kartına taksit yasağının kaldırılması ile mümkün olabileceği görüşünü paylaşıyor.