Bilindiği üzere 2006 yılında Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından hayata geçirilen kredi kartı şifresi kişinin kartını alışveriş esnasında başkalarının kullanmasını engellemek için kullanılmaktadır. Ancak bankaların güvenlik gerekçesi ile kredi kartı şifresi olarak doğum yılı gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerin tercih edilmesine izin verilmediği için pek çok kişi “kredi kartı şifremi unuttum” şikayetinde bulunmaktadır.

Kredi Kartı Şifresini Unuttum 

Kredi kartı şifresini unutan kişilerin yapmaları gereken ilk şey hemen bankalarını arayarak yeni kart şifresi talep etmeleridir. Bunun için bankaların müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden iletişime geçerek sizden istenilen kişisel bilgileri doğrulamanız yeterli olacaktır. Banka size bu işlemin sonucunda geçici kredi kartı şifresi verir. Ardından bankamatikten kredi kartı şifresi yenileme işlemini tamamlamanız gerekir.

Kart Şifresi Nerede Yazar?

Bazı bankalar ilk kredi kartı taleplerini yanıtladıkları ve kredi kartı başvurusu onayı verdiklerinde kredi kartı zarfının içine geçici şifreyi de yazmaktadır. Daha sonra kredi kartını teslim aldıklarında kart sahibinin bu şifreyi yenilemeleri istenmektedir. Bazı bankalarda ise kredi kartını alan kişinin banka müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden kredi kartı şifresi oluşturması gerekmektedir.