Kredi kartı son zamanlarda alışverişlerde en çok kullanılan araçlar arasında yer alırken; bununla birlikte milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı biliniyor. İnternet alışverişlerinde, alışveriş merkezlerinde ve daha pek çok alanda nakit para taşıma fikrini ortadan kaldıran kredi kartı; sunmuş olduğu çeşitli taksit seçenekleri ile birlikte daha rahat alışveriş imkanı sunmaktadır. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda neredeyse herkesin cüzdanın bir tane kartın olduğu gözlemlenmiş olması; bu alanın ne kadar büyük olduğu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartı kullanımının daha pratik çözümler sunuyor olması; kredi kartı kullanımını arttırdı. Kredi kartı kullanımının güvenli hale getirilmesi amacıyla her geçen gün biraz daha farklı önlemler alınırken herkesin kendi istekleri üzerine belirledikleri özel şifreler ile birlikte alışveriş yapmaları daha güvenli bir hale getirilmiştir.

Şifreli kullanım sayesinde kredi kartının başka birisinin eline geçmesi sonucunda alışveriş yapması, para çekmesi ve çeşitli harcamalarda bulunması engellendiği için oldukça önemlidir. Şifrenin tahmin edilme olasılıkları da güvenlik için üç giriş hakkının belirlenmesi ile birlikte şifrenin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin engellendiği ifade edildi.

Kredi kartının şifresinin 3 kere yanlış girilmesi durumunda bankamatik ve banka tarafından otomatik olarak kredi kartı bloke olması ve kartın güvenlik için bankamatik tarafından geri alınması sağlanmaktadır. Bu anlamda kredi kartı şifresi üzerindeki blokeyi kaldırabilmek için birtakım işlemlerin eksiksiz bir biçimde yapılması gerektiği takdirde banka ile görüşerek sorunun çözümü için çaba gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Kredi Kartı Şifre Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartının şifresi istenmeyen sebeplerden dolayı bloke olduğu için bu durumu ortadan kaldırabilmek için çeşitli adımlar izlenmelidir. Kredi kartı hizmeti sunan bankanın müşteri hizmetlerini sorunsuz bir şekilde arayarak durumu izah edebilir kendi kişisel bilgiler ve güvenlik taramasının ardından şifre blokesi sorunsuz bir şekilde kaldırılabilir.

İşi şansa bırakmak istemeyenler için bankanın en yakın şubesine gidilerek sorunu bizzat görüşmekte farklı bir yol olarak ifade edilebilir. Kartın bloke olduğuna ve işlem yapamadığınıza dair bilgilerin paylaşılması durumunda banka yetkililerin yardımcı olunacağı ifade edilir. Ancak bloke kaldırabilmek için mutlaka banka yetkilileri ile irtibata geçmek gerekmektedir.

Müşteri Hizmetleri İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Müşteri hizmetlerinden kartınızı iptal ettirmeniz ve geri bulmanız durumunda; kullanıcısı olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Bankaya kartınızı geri bulduğunuzu söylerseniz 24 saat içinde kartın yeniden aktif olduğunu görmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra şifreniz ile ilgili bir sorun yaşamanız halinde de müşteri hizmetlerini aramanız ve gerekli bilgileri vererek kart blokenizi kaldımanız mümkün. Genel olarak bu işlemlerde telefon numarası gerekiyor. Telefon numaranız kayıtlı değilse bu durumda banka sizi şubelerine yönlendirebilir.