Kredi Kartı Şifre Belirleme Nasıl Yapılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı şifre belirleme konusunda sorun yaşayan ve şifresini belirleyemeyen müşteri sayısı sanılandan çok daha fazladır. Oysa kredi kartı şifre belirleme işlemi zannedilenden çok daha kolaydır. 

Kredi kartı şifre belirleme konusunda önemli olan husus kredi kartı güvenliğini olabildiğince iyi şekilde sağlamaktır. Kredi kartı şifre belirleme işleminin nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. Kredi kartı şifre belirleme işlemi oldukça kolaydır. İzlemeniz gereken adımları bilmiyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Şifresi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı şifrenizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli husus kredi kartı güvenliğinizi ve bilgi güvenliğinizi sağlamaktır. Yani bilgilerinizi kimseyle paylaşmamalı, şifre belirleme işlemini sadece siz, tek başınıza yapmalısınız. Bu konuda hiç kimsenin yardım teklifini kabul etmemeli ve tüm işlemleri kendiniz yapmalısınız.

Kart şifrenizi belirleme işlemi sırasında banka görevlileri dahil olmak üzere hiç kimseden yardım almamanız çok önemlidir. Son zamanlarda kredi kartı dolandırıcılığı sayısının oldukça yüksek olduğu dikkate alınırsa kendi güvenliğinizi sağlamanızın sadece kendi sorumluluğunuzda olduğunu söyleyebiliriz.

Sizi cep telefonunuzdan arayarak size ait T.C.kimlik numarası, cep telefonu numarası ve diğer kimlik bilgilerini söyleyerek sizden banka kartı bilgilerinizi isteyen, kredi kartı şifrenizi ya da anne kızlık soyadınızı isteyen kişiler dolandırıcıdır. Çünkü kredi kartı şifrenizi sizden başka kimse bilmemelidir.

Günümüzde oldukça yaygın hâle gelen bir alışveriş yönemi olan internetten alışveriş sırasında da kredi kartı şifrenizi değil karta ait diğer bilgileri girersiniz. Bu bilgiler, kredi kartınızın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numaranız, kredi kartınızın son kullanım tarihi ve kartınızın arka yüzünde yer alan üç haneli CVC2 numarasıdır. Bu yüzden kredi kartı şifrenizi sadece kendinize saklamanız gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Sigorta Olmadan Kredi Yada Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı şifrenizi belirlemek için izleyebileceğiniz üç yol bulunmaktadır. Bunları aşağıda sıraladık.

  • Kredi kartı şifresi belirleme yöntemlerinin ilki bankaya ait çağrı merkezini aramak ve sesli yanıt sistemine bağlanarak kart şifrenizi belirlemektir. Bunun için müşteri temsilcisini arayarak sizi ilgili birime yönlendirmesini isteyebilir ve sesli yönlendirmeleri izleyip gerekli tuşlamaları yaparak şifrenizi belirleyebilirsiniz. Teyit amacıyla şifrenizi iki kere girmeniz istenir.
  • Kredi kartı şifresi belirlemenin ikinci yolu bankaya ait websitesine girerek şifre belirlemektir. Bunun için gerekli tüm bilgileri girerek onay sayfasına kadar ilerlemeniz şarttır.
  • Son olarak, bankaya ait ATM’den şifre belirlemeniz mümkündür. Kartınızla ATM’den şifre belirleme ekranına gelerek şifrenizi kolayca belirleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.