Kredi sicili günümüzde sanılanın aksine sadece kredi onayı sürecinde yararlanılan bir bilgi değildir. Artık beyaz eşya satıcılarından cep telefonu bayilerine, ev sahiplerinden araç kiralama firmalarına kadar farklı pek çok amaç için kredi notu ortalaması ve kredi sicili bilgilerinden yararlanılmaktadır. Bu nedenle kişinin kredi sicilini temiz tutması çok önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen pek çok kişinin en büyük korkusu kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası almak ya da evine haciz gelmesidir. Ancak bankalar artık çok daha ağır bir yaptırım olan kredi notu sistemini kullanmaktadır.

Yani borcunu ödemeyen ve borcundan dolayı hakkında yasal takip başlatılan kişilerin kredi siciline bu bilgi eklenmekte, aynı zamanda sıfır kredi notu seviyesine kredi notu ortalamaları çekilmektedir. Bu da bir daha bu kişinin bankalar üzerinden kredili hiçbir işlem yapamayacağı anlamına gelmektedir. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişi için bankalar maaşını bankadan alıyorsa maaşa haciz koydurur ve alacağını kademeli olarak tahsil eder. Ancak kişi kara listeye girmek ve kredi sicilini bozmak gibi büyük bir hata yapmış olur.

Sicil Affı Sorgulama 

Geçmiş dönemde Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlar artık bankaların kendi kurdukları sistem tarafından da yapılabilmektedir. Bu nedenle sicil affı çıkarılsa, kişi kara listeden çıkmak için dilekçe yazsa ve kara liste affı uygulansa dahi bankalar bu bilgileri kendi sistemlerinden silmedikleri için ne yazık ki sicili bir kere bozulan kişi ömür boyu bu lekeden kurtulamamaktadır.