Günümüzde internetten kredi kartı ile alışverişten kredi kartı borç bakiye sorgulama işlemine kadar farklı pek çok işlem için kredi kartı numarası kullanılmaktadır.

Her bankanın kendine ait bir kredi kartı kodu bulunmakla beraber bu kod kredi kartı numarasının ilk 4 hanesi bu kodu oluşturmaktadır. Bu kodu takip eden 12 hane daha bulunmakla beraber kredi kartı numarası toplamda 16 haneden oluşmaktadır.

Kredi Kartı Numarası Nerde Yazar?

Kredi kartının hemen ön yüzeyinde yer alan ve her biri 4 haneden oluşan 16 rakam kredi kartı numarasını oluşturmaktadır. Bu 16 haneli rakamın altında yer alan siyah yazılı olan rakamlar ise kredi kartı müşteri numarası verilerini oluşturmaktadır.

Kredi Kartı Numarası Geçersiz 

Geçersiz kredi kartı numarası genelde hakkında kayıp – çalıntı ihbarı yapılan, kredi kartı son kullanma tarihi geçen kredi kartlarında karşılaşılan bir durumdur. Kullanılmayan ya da kullanıma kapatılan kredi kartı numaraları için kullanılmaya çalışılması durumunda kredi kartı numarası geçersiz ilanı verilmektedir. Geçersiz kredi kartı ile hiçbir şekilde işlem yapılması, alışveriş gerçekleştirilmesi ya da para çekilmesi mümkün değildir.