Bugüne kadar internette “kredi kartı başvurusu”, “nasıl kredi kartı alınır” konularında onlarca hatta yüzlerce yazı ile karşılaşmışsınızdır. Peki, kredi kartı iptali? Kart başvurusu kadar kolay mı? İnternetten iptal edilebiliyor mu? Kredi kartı nasıl iptal edilir? Bankaya göre iptal işlemi değişiklik gösterir mi? Bu yazımızda kredi kartını iptal etmek isteyen bir tüketicinin nasıl bir yol izleyebileceğini detaylarıyla anlatacağız…

Artık kredi kartı kullanmak istemeyen biri olamaz mı? Olabilir. Her ne kadar bankalar bu duruma çok fazla alışık olmasalar da ve hatta sizin kartınızı iptal etmenizi istemeseler de, siz istediğinizde kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Alışveriş, tüketim gibi konularda sınırı aştığınızı düşünüyor, kredi kartını doğru kullanamadığınızı düşünüyor, artık kredi kartı borçlarınızı karşılayacak ekonomik gücünüz yok ya da herhangi başka bir sebepten kredi kartınızı iptal etmek isteyebilirsiniz. Bu hakka da sahipsiniz. Ancak şunu belirtmek de yarar var; kredi kartını iptal etmek kart başvurusu kadar kolay olmayabiliyor. Çünkü bankalar için ne kadar çok müşteri ve borç, o kadar kazanç anlamına geliyor.

Kredi kartınızı iptal etmek için müşterisi olduğunuz bankanın şubelerine gidebilir ya da kart iptal talebinizi telefon bankacılığı kanalları aracılığı ile iletebilirsiniz. Siz kartınızı iptal etmek için talebinizi ilettiğinizde,  bankalar en geç 1 hafta içinde kartınızı iptal etmek zorundadır. Yani bankaların müşteri kaybetmemek adına talebinize rağmen kartınızı iptal etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Tabi kartın iptal edilebilmesi için o karta ait borcun kalmamış olması gerektiğini de unutmayın. Dolayısıyla taksitleri devam eden bir kredi kartını kapatabilmeniz için ya borcun tamamını ödeyebilmeli ya da kart borcunuzu diğer kredi kartınıza aktarabiliyor olmanız gerekmektedir. Borcu kapanmadan kartın kapanması söz konusu değildir.

Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Banka şubelerinden kartınızı iptal etmek için yapmanız gereken bir kağıda dilekçe yazarak başvurmaktır. Dilekçede iptal etmek istediğiniz kartın 16 haneli kart numarasını da yazmayı unutmayın. Dilekçe yazımı konusunda şubeye gittiğinizde yetkililerden de yardım alabilirsiniz. Kredi kartını iptal etmek için şubeye kadar gitmek istemiyorum diyorsanız, iptal talebinizi telefon bankacılığı ile iletebilirsiniz. Ancak telefon bankacılığı aracılığıyla kart iptal etme ile ilgili sıkıntı yaşayan birçok tüketici var. Birçoğu kredi kartının iptal edildiğini zannederken kart iptal edilmediği için kart aidatı, faiz işletimi gibi uygulamalar devam eder ve başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle kredi kartınızı en güvenilir yol olarak bankanın şubelerinden iptal etmenizi öneriyoruz. Yine de telefon bankacılığını kullanacağım diyorsanız, yaptığınız görüşme ile ilgili detayları not etmenizi öneriyoruz. Örneğin konuşma saati, görüşmeyi yaptığınız yetkilinin adı gibi bilgiler, ileride doğabilecek sorunlara karşı elinizde bulunmalı.

Telefon bankacılığı ile kart iptali için izleyebileceğiniz bir yol da bankayı arayarak kartınızı kaybettiğinizi söylemek. Böylece adresinize yeni bir kart iletilecektir. Bu kartı teslim almamanız durumunda da kartınız bir süre sonra otomatik olarak iptal olacaktır. Ayrıca şubeden yaptığınız iptal talebi sonrasında da bankaya borcunuzun olmadığını teyit ettirmeyi de unutmayın.