Kredi Kartı Nasıl Çalışır

Kredi kartı günümüzde çok sık kullanılan ve alışverişleri kolaylaştıran bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartı düzenli kullanıldığı zaman nakit yönetiminizi sağlayan bir araçtır. Ödemelerinizi düzenli ve gününde yapmanız halinde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan kredi kartı kullanımına devam edebilirsiniz. Günümüzde neredeyse tüm kredi kartları çip sistemi ile çalışır. Bu çip içerisinde kredi kartının bilgilerini, sahibinin bilgilerini bulundurur ve pos cihazına bu verilerin iletilmesini sağlar. Manyetik şeritli kredi kartlarının kullanımı günümüzde çok azalmıştır. Çipli kartların da manyetik şeride sahip olduğunu belirtelim.

Alışverişlerde Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Alışveriş yaptığınızda kredi kartınızı alışveriş tutarı kadar isterseniz tek çekim, isterseniz taksitli olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede fazla nakit taşıma derdinden de kurtulmuş olursunuz. Kredi kartının çalışma sistemi nakit mantığındadır. Sizi fazla nakit taşıma sıkıntısından kurtarır ve bu sayede kredi kartı limiti izin verdiği ölçüde alışverişlerinizde kullanım yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken kredi kartı harcamalarınızı kontrol altında tutmanız ve belirli bir günde kredi kartından harcama yaptığınız tutar kadar ödeme yapmanız gerektiğidir. Bunu kontrol altında tutmayı başarırsanız bütçenizin etkilenmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Kredi kartlarının alışveriş faiz oranları da genellikle çok düşüktür. (%1.5 ila 3 arası)

Pos cihazı üzerinden tutar girilir ve sonrasında kart manyetik alandan takılır veya temassız şekilde ödeme gerçekleştirilerek işlem tamamlanır.

Kredi Kartından Nakit Çekmek

Kredi kartınızı limiti doğrultusunda nakit olarak da kullanmanız mümkündür. İhtiyacınıza göre nakit avans kullanımı yapabilirsiniz. İster taksitli, isterseniz tek çekim olarak acil nakit ihtiyaçlarınızı kredi kartı limitinizden karşılayabiliyorsunuz. Yani kredi kartınızı dilerseniz alışverişlerinizde, dilerseniz de nakit avans olarak kullanabiliyorsunuz. Kredi kartının bu şekilde çalışması birçok kişiye kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Nakit avans çekmeniz durumunda bir miktar işlem ücreti ve komisyon ödemeniz gerekeceğini hatırlatalım.

Kredi Kartı Chip Mantığı

Kredi kartı kişiye özel olarak hazırlanan ve arkasında manyetik alanı bulunan bir üründür. Bu alan sayesinde kredi kartınız çalınmalara, kopyalanmalara karşı korunmaktadır. Kişiye özel bir ürün olması sayesinde özel bir şifre ile kullanılır ve chip sistemi bozulduğu anda bankanızı arayarak kartınızı yenilemeniz gerekmektedir. Kredi kartı çalışma sistemi manyetik ve chip sayesinde şifreleme sistemi ile olmaktadır.

Kredi kartının bu şekilde çalışması ve şifrenin size özel olması bir güvenlik açığı oluşmasını da engellemektedir. Kredi kartları basılırken kişiye özel bir şekilde basılmaktadır ve chipli sistemi ile şifre kullanılarak çalışmaktadır. Manyetiği ya da chip sistemi bozulan kredi kartlarını bankalar kullanıma izin vermiyor ve sizi tekrar kart basımı için başvuru yapmanız gerektiği konusunda bilgilendiriyorlar. Kart sisteminin günümüzde bu şekilde çalışıyor olması kişilerin daha güvenli bir şekilde kullanımını sağlıyor.