Kredi kartı bankalar tarafından alışverişler de, vadeli ve kolay ödeme imkânları sunmak için tasarlanmış bir üründür. Kişi kredi kartına sahip olmak için kişisel bilgileri ile bankaya başvuru yapar ve bankanın şartlarına uygunluğu yeterli ise bankanın öngöreceği bir limit ile kredi kartına sahip olur.

Kredi kartına sahip olabilmek için bankaların şartları nelerdir?

Öncelikle kredi kartı almak isteyen kişinin belgeleyebileceği bir geliri olmalıdır. Bir kurum veya kuruluşta çalışıyor olabilir, emekli olmuş olabilir veya bunların dışında bir geliri olabilir. Kredi kartı almak isteyen kişi ilk olarak bu geliri belgelendirmeli ve nüfus cüzdanı ile birlikte kredi kartı almak istediği bankanın istediği bir şubesine giderek başvuruda bulunmalıdır. Orada verilen formu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Günümüzde artık bazı bankalar form vermek yerine bankaların çalışan müşteri temsilcileri de sistem üzerinden başvuru formlarını doldurarak gönderebiliyorlar. Banka şubesinden bu şekilde başvuru yapılabilir. Başvurusundan sonraki bir hafta içerisinde kredi kartının olumlu veya olumsuz olduğu öğrenilebilir ve olumlu ise tercihine göre başvurduğu şubeden veya başvuru esnasında vermiş olduğu ev, iş adresinden isteğe bağlı olarak teslim alabilir.

Daha önce kredi kartı kullanmış veya kredi çekmiş kişiler kredi kartı alabilir mi?

Eğer daha önce kredi kartı veya kredi kullanmış iseniz ve ödemelerinizde gecikmeler olmuş ürünleriniz kapanmış ise tekrar bir bankadan kredi kartı almanız kısa zaman içerisinde pek mümkün değil. Bunun için belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Örneğin 24 ay kadar ve bu süre zarfında bankalarda olan puanınızın artmış olması gerekmektedir. Daha önce ki almış olduğunuz kredi kartınızın ödemelerini gecikmeden düzenli yapıyorsanız ve başka bir bankadan daha kredi kartı almak istiyorsanız bu konu ile ilgili diğer bankaya başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapacağınız banka diğer ürününüzün ödemelerinin düzenli olduğunu göreceği için olumlu yanıt alacak ve diğer bankadan da bir kredi kartı daha alarak kullanabileceksiniz.

Şubeye gitmeden kredi kartı alınır mı?

Bu sorununun cevabı evet banka şubesine gitmeden de başvuru yaparak kredi kartı alabilirsiniz. Eğer kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız ve banka şubelerine gidip sıra beklemeden kolay yöntemler arıyorsanız bu mümkün. Bankaya gitmeden kredi kartı almanın birkaç yolu var. Bunlardan bir tanesi internet üzerinden bankaların yayınlamış olduğu kredi kartı talep formlarını doldurarak başvuruda bulunmanızdır. Bir diğeri ise sms yolu ile. Yani cep telefonunuzdan bankaların vermiş olduğu iletişim numaralarına bankaların istediği şekilde kişisel bilgilerinizi yazarak sms göndermenizdir. Bu gibi işlemlerle kredi kartı başvurusu yapmanız halinde bankalar incelemeye alır ve başvuru yaptığınız banka tarafından gerek duyulur ise gelir belgenizi banka şubelerinden birine götürmeniz gerekebilir.

Kredi kartı başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

İnternet yoluyla veya sms yoluyla yapmış olduğunuz başvurularınızın sonucunu hemen öğrenmek istiyorsanız başvuru yaptığınız esnada size verilen referans numarasını veya vatandaşlık numaranızı başvuru yaptığınız bankayı arayarak “kredi kartı başvuru sonucu “ bölümünü tuşlayarak öğrenebilirsiniz. Başvurunuzun sonucu iki ila yedi gün içerisinde belirlenmiş olacaktır.

Sonucu olumlu olan kredi kartı nasıl teslim alınır?

İnternet veya sms yolu ile kredi kartı başvurusunda bulundunuz ve olumlu olarak sonuçlandı. Bu gibi bir durumda kredi kartınızı teslim almak için vermiş olduğunuz ev veya iş adresinden alabilirsiniz. Kurye ile gelen kredi kartınızı alabilmek için yanında getirilen banka sözleşmelerini imzalamanız yeterli olacaktır. Sonrasında da kredi kartınızı alıp bankanızı arayarak şifre belirleme işlemi yaparak kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir?

Kredi kartı almak isteyen kişinin başvurusunun değerlendirmesinin olumlu olması durumunda banka kişinin gelir belgesine bakar gelirinin doğrultusunda ödemekte zorlanmayacağı şekilde hesap yaparak kişi için bir kredi kartı limiti belirler ve o limiti uygular. Kredi kartı teslim alındıktan sonra ki aylar da limit artırım talebi yapılabilir. Eğer ödemeler düzenli ise, kişinin yapacağı kredi kartı limit artırma talebi ile bankanın da onayı doğrultusunda kredi kartını limiti yükseltilir. Kredi kartı limit yükseltme işlemini, kredi kartı olan bankanın şubesinden, bankamatiğinden veya banka telefon numarasını arayıp iletişime geçerek limit yükseltme talebinde bulunulabilir.

Kredi kartları günümüzde çok yaygın bir ürün olmakla birlikte kredi kartı mağdurlarının da çoğalması görülmektedir. Bunun sebebinin ise kredi kartı kullanan kişilerin aylık gelir bütçeleri doğrultusunda kredi kartlarını kullanmayıp hesaplarının çerçevesi dışına çıkmalarıdır. Bir kişinin birden fazla kredi kartının olması nedeni ile kredi kartlarının alışverişlerde kolaylık sağlaması gibi aynı zamanda da gelir düzeylerini aşan harcamalar ile olumsuz yönleri de bulunmaktadır.