Kredi kartı kullanımı özellikle de son on yıla damgasını vuran alışkanlıklardan biri haline gelmiş bulunuyor. Cep telefonu ve akıllı telefonlar için söylenen ´acaba biz cep telefonu olmadan nasıl yaşıyorduk´ ifadesi yeri geldiğinde kredi kartları için de söylenebiliyor.

Zira bir ürünü ya da hizmeti hızlı bir şekilde edinebildiğimiz gibi karşılığında ödememiz gereken tutarı herhangi bir vade eklenmeden ya da düşük vadeler eklenerek uzun bir süre içinde ödemek oldukça güzel bir şey. Tabii kararında ve planlı bir şekilde gerçekleşiyorsa.

Özellikle de taksitli alışverişler esnasında göze az gelen tutarlar ve göze çok gelen taksit sayıları zaman içinde birikerek adeta bir çığ kütlesi oluşturabiliyorlar. Bir de bu duruma tamamı ödenmeyen ekstreler eklendiğinde yani asgari tutarların ödenmesi gibi bir alışkanlık başladığında süreçle birlikte eklenen faizler sonunda işin içinden çıkılmaz bir senaryoyu karşımıza getirebiliyor. Peki, bu durumdan kaçınmak için ne yapmalı, nasıl önlemler almalı?

Kredi Kartı ile Maaş Oranı Nasıl Olmalı?

Ülkemizde kredi kullanımının ilk dönemlerinde, kart limitleriyle ilgili yasal bir sınırlandırma bulunmamakla birlikte söz konusu sınırı kullanıcılar ve bankalar belirliyordu. Tabii ki kullanıcının maaş yani gelir bilgileri bu konuda önemli bir belirleyici olsa da bankalar da az yüksek limitler belirlemekten pek kaçınmıyorlardı.

Ancak yıllar içinde ortaya çıkan kötü tablo sonucunda görüldü ki, kullanıcılar sabit gelirlerinin çok üzerinde harcamalar yapabiliyorlar ve ödemeyeceklerini bilseler de bu durumun sona ermesini sağlayacak önlemleri alamıyorlar, almakta zorlanıyorlardı.

Bu durumun düzelmesi için konuyla ilgili çalışmalar başlatan devlet, yakın bir tarihte kredi kartı kullanımı ve limitleri ile ilgili bazı düzenlemeler getirdi. İlgili düzenlemelerin en dikkat çekici maddelerin biri de kredi kartı ile maaş arasındaki orandı. Buna göre kredi kartı limiti, ilk bir yıl boyunca kullanıcının maaşının iki katından fazla olamayacaktı. Eğer ekstre ödemelerinden kaynaklı bir sorun yoksa ikinci ve onu takip eden diğer yıllarda maaşın dört katından fazla olmayacak şekilde artırılabilirdi. Günümüzde de kural bu şekilde.

Diğer yandan bir yılda üç kereden fazla kez sadece asgari ücretin ödenmesi durumunda limit artış talepleri doğrudan dondurulduğu gibi nakit avans gibi ek hizmetler de askıya alınıyor.

Kredi kartı limitlerinin maaş ve kullanım şekline bağlı olarak devlet müdahalesiyle otomatik bir şekilde sınırlandırılması kuşkusuz olası kötü sonuçların önüne geçebiliyor. Ancak unutulmamalı ki iş, kesinlikle kullanıcıda bitiyor.

Kredi Kartı Kullanımı ve Kredi Notu İlişkisi

Bilindiği üzere birkaç yıldır kullanıcıların bankalar nezdindeki finansal durumlarına dair ortak bir değerlendirme noktası oluşturmak amacıyla, kredi notu uygulaması kullanılıyor. Eğer kredi notunuz yani kredi puanınız yüksekse ve diğer şartları da sağlıyorsanız kolaylık istediğiniz kredi tutarını temin edebiliyor ya da kredi kartı limit artışı talepleriniz yasaların getirdiği sınırlar çerçevesinde olumlu olarak neticelendirilebiliyor.

Konuyu bir de diğer taraftan ele alacak olursak, eğer kredi kartı kullanımınızda çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız, yani ödemelerinizde geç ödeme, hiç ödememe, sadece ve sürekli asgari tutarı ödeme gibi olumsuz davranışlar yoğun bir şekilde gözlemleniyorsa kredi notu hesaplamada da bu durum dikkat alınır olumsuz bir şekilde puanınıza yansır.

Ancak kimi çevrelerden de duyabileceğiniz gibi kredi puanını yükseltmek için çok sık alışveriş yapmak ve düzenli bir şekilde ekstredeki tüm borcu ödemek pek gerçekçi bir yöntem değildir. Eğer kredi kartı ekstrenizi sürekli bir şekilde düzgün olarak ödeyebiliyorsanız zaten süreç boyunca kredi puanınız bu durumdan olumlu etkilenecektir.

Kredi Kartı Limiti Belirlerken Nelere Dikkat Etmeli?

İster devlet düzenlemesi olsun isterse banka her gün arayıp birçok teklif sunsun, eğer ihtiyacınız yoksa kredi kartınız için yüksek miktarlarda limitler belirlemeyin. Zira söz konusu limiti her gördüğünüzde ve aklınızın bir köşesinde duran, uygun bir zamanda almayı düşündüğünüz bir şeyler varsa emin olun çağrışım kurmaya başlayacaklardır. Bu sürecin sonunda da genellikle kredi kartı kullanılarak bahsettiğimiz şeyler alınır. Kısacası yüksek limitler kullanılmasa da kolayca insanların aklını çelebilmektedir.

Kredi kartı limiti belirlerken sadece sabit gelire dayalı bir hesap yapmak pek yeterli değildir. Sabit gelirin yanı sıra sabit harcamaları da kesinlikle dikkate almak ve buna göre bir aylık limitlemek belirlemek doğru olacaktır. Özellikle de uzun vadeli yapılan taksitli alışverişler için bu husus oldukça önemlidir.

Son olarak kredi kartı limitinizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda olabildiğince düşük tutmak ve satın almayı düşündüğünüz ancak limitinizin yetmediği bir hizmet ya da ürün varsa o zaman bankanızdan limit artış talebi vermeniz doğru olacaktır. Bu sayede söz konusu ürün ya da hizmeti almadan önce tekrar düşünmeniz gerekecek ve ona mutlaka ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeniz için son bir aşama oluşturmuş olacaksınız. Zira limit artış talebi aşamasında ister istemez ilgili ürünü yeniden değerlendireceksiniz.