Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limitinin nasıl artırılacağına yönelik çok sayıda soru vardır. Kredi kartınızın limitini yükseltmek istiyorsanız bunu birkaç basit adımla yapabilirsiniz. Ayrıntıları öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı limitinin nasıl yükseltildiği aslında çoğu kişinin öğrenmek istediği bir eylemdir. Kredi kartı hemen hemen herkesi için önemli hâle gelmiştir. Kredi kartı limiti de taksitle almak istediğimiz eşyalar ya da hizmetler için önem arz etmektedir. Çünkü almak istediğimiz herhangi bir şeyi taksitle alsak da o ürünün ya da hizmetin esas fiyatı kadar tutar kredi kartında bloke olur. Daha sonra taksitler ödendikçe bu limit açılmaya başlar.

Örneğin, ürünün ya da hizmetin fiyatı 2000 TL ise ve ödeyeceğimiz aylık taksit tutarı 200 TL ise kartımızın limitinin 2000 TL kadarlık kısmı bloke olacaktır. Limit bu yüzden önem taşır.

Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitleri kredi notunuza bakılarak belirlenir. Öğrenci kartlarının limitleri genellikle 500 TL ile sınırlandırılmaktadır. Çalışan kişilerin kredi kartı limitleri ise aylık gelirlerine ve kredi notlarına bakılarak belirlenmektedir. Kredi kartları bazen maaşınızı aldığınız banka tarafından otomatik olarak çıkarılabilmektedir. Bu durumda kredi kartı limitleri maaşın yaklaşık bir buçuk katı şeklinde belirlenmektedir.

Siz bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda kartın limitini kendiniz de belirleyebilirsiniz. Bankalar, sizin onayınızı aldıktan sonra otomatik limit artırımı yapabilmektedirler. Bunu yaparken sizin harcamalarınızı izlemektedirler. Eğer çoğu zaman kredi kartınızın limitinin tamamını kullanıyorsanız kartınızın limiti kullanımınıza bağlı olarak artırılabilmektedir. Ancak otomatik limit artırımı yapılmasını istemiyorsanız bunu bankanıza bildirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Artırma Yolları

Kredi kartı limitinizi artırmak için izleyebileceğiniz çok sayıda seçenek vardır. Bunlardan biri bankanızın ATM’sinden kredi kartı işlemlerinizi yaparken limit artırımız başvurusu yapmaktır. Bunun  için aylık gelirinizi de bildirmeniz gerekmektedir. Ancak ATM’ye gitmeden de bankanızın akıllı telefon uygulamasından ya da internet bankacılığından kredi kartı limit artışı isteyebilirsiniz.

Bankalar kredi kartı limit artırımı talebinize genellikle 24 saat içinde yanıt vermekte ve yeni limitinizi kredi kartınıza yansıtmaktadır. Bazı bankalar bu taleplere bir saat içinde de yanıt verebilmektedirler. İsterseniz limit artışı için bankanızın şubesini de ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.