Kredi Kartı Limiti Artırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limit artırma işleminin nasıl yapıldığı ve bu işlem için hangi kriterlerin banka tarafından göz önüne alındığı en çok merak edilen konular arasına girmektedir. Kredi kartı limit artırma işleminin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz. 

Kredi kartı limit artırma işlemi pek çok kişinin yapmak istediği işlemler arasında öncelikli bir işlemdir. Kredi kartı çoğu zaman hayatı kolaylaştıran bir araç olarak öne çıkmaktadır. Pek çok kişinin hayatında olmazsa olmazlar şeklinde nitelendirilmektedir. Aslına bakarsanız bu nitelendirmenin yanlış olduğu söylenemez. Zira ay sonu geldiğinde ve nakit para suyunu çekmeye başladığında harcamalarımızı kredi kartından yapmaya başlarız. Sonraki ay elimize para geçtiğinde de önceki ayda yaptığımız harcamaları öderiz. Bu yüzden kredi kartı tüketim alışkanlıklarının arttığı ve alışverişe daha fazla para harcadığımız modern zamanda mutlaka gereklidir.

Kredi kartının gerekliliğini internetten alışveriş yaptığımız dönemlerde sık sık yaşamamız mümkündür. Zira bazı internet siteleri banka hesap kartımızı ödeme yöntemi olarak kabul etmemekte ve mutlaka bir kredi kartıyla ödeme yapılmasını istemektedir. Kredi kartınız yoksa bu tür internet sitelerinden alışveriş yapmanız mümkün olmamaktadır. Hatta kapıda ödeme seçeneği de yoktur. Kredi kartının bu kadar önemli olduğu gerçeğinin yanı sıra satın almak istediğimiz ürünler ya da hizmetler için limitimizin yeterli olmaması çok büyük bir sıkıntı yaratabilmektedir. Üstelik taksitle satın almak istediğimiz pahalı eşyalar için limitimizin yüksek olması gerekmektedir. Bu durumda uygulayabileceğimiz tek yöntem limit artırma başvurusu yapmaktır. Bankalar kredi kartı limiti artırma işlemi için bazı kriterleri göz önüne almaktadırlar. Bankaların limit artırma başvurularında dikkate aldığı kıstasları yazımızız devamında bulabilirsiniz.

Kredi kartı limitinizi artırmak istiyorsanız doğrudan banka şubesini ziyaret ederek ya da internet bankacılığını kullanarak limit artırma başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bu başvuruyu bankanızın ATM’sinden de yapabilirsiniz. Ancak gelirinizin arttığını ya da bir mal sahibi olduğunuzu beyan edecekseniz ve bunun için gerekli belgeleri ibraz edecekseniz şubeye gitmeniz zorunludur. Bankalar kredi kartı limit artırma işlemi için bazı gerekçeler istemektedirler. Bunlardan biri aylık gelirinizin artmasıdır. Aylık geliriniz bir kira gelirinin eklenmesiyle ya da maaşınızın artmasıyla yükselmiş olabilir. İkincisi, bir mal sahibi olmanızdır. Eğer sahip olduğunuz mallara yenileri eklendiyse bunlar da birer gerekçe olarak sayılır. Tüm bu gerekçelerin yanı sıra kredi notunuzun artması da kredi kartı limitinizin artmasını sağlayabilir. Ancak bunlardan hiçbiri olmadıysa ve siz kredi kartı limitinizin artırılmasını istiyorsanız başka kredi kartlarınız olduğunu belirtebilir, ödemelerinizi hiç geciktirmediğinizi ve hep zamanında yaptığınızı gösterebilirsiniz. Bu durumda banka kredi kartı limit artırma başvurunuzu onaylayacaktır. Kredi kartı limitleri bankalar tarafından otomatik olarak artırılabilmektedir. Bunun için internet bankacılığına giriş yaptığınızda Ayarlar menüsünden ya da kredi kartı bilgileri/özellikleri kısmından otomatik limit artışı isteyip istemediğinize dair seçeneği seçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Konut Kredisi Faizlerini Etkileyen Önemli Etkenler

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.