Her kredi kartının belirli bir tutarda harcama sınırı bulunur. İşte uygulanan bu sınıra kredi kartı limiti adı verilmektedir. Kredi kartı limiti aynı zamanda kişinin ödemeyeceği bir borç yükünün altına girmesini engellemek adına aylık gelire göre belirlenmektedir. Bu nedenle herkesin kredi kartı limiti farklıdır.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi kartı limitini öğrenmek için kullanabileceğiniz farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber kullanabileceğiniz en kolay yöntem kesinlikle kredi kartı ekstresi üzerinden bilgi edinmektir. Herkesin kredi kartı limiti her ay düzenli olarak gönderilen kredi kartı ekstresi üzerinde yer almaktadır.

Kredi kartı ekstresi üzerinde yer alan bilgilerden biri de genelde son ödeme tarihi üzerinde yer alan kredi kartı limiti tutarıdır. Buna ek olarak kişinin kredi kartının ait olduğu banka çağrı merkezleri üzerinden de kredi kartı numarası ve kredi kartı şifresi ile bu bilgiye ulaşması mümkündür.

Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi kartımın limitini arttırmak istiyorum diyen kişilerin kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini aramaları ya da kredi kartı başvuru formu doldurdukları şubeyi ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Ancak kredi kartı limitinin belirlenmesinde kişinin aylık geliri son derece önemli bir belirleyen olup düşük maaşlı çalışan kişilerin yüksek limitli kredi kartı almaları kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle “kredi kartı limitimi arttırmıyorlar” diyen kişilerin aylık gelirlerini gözden geçirmeleri ve bu gelir ile orantılı bir tutar için kredi başvurusunda bulunması gerekir. Yine düşük kredi notu ortalaması olan ya da yüksek riskli kredi notu olan kişilerin kredi kartı limitleri yükseltilmez.