Yapılan alışverişleri taksitlendirme, acil nakit ihtiyaçlarını karşılama gibi birçok avantajı bulunmasına rağmen, Türkiye’de bilinçsiz bir şekilde kullanılan kredi kartları tam bir baş belasına dönüşüyor. Henüz düzenli bir geliri bulunmayan neredeyse her 3 üniversite öğrencisinin 2’sinin cebinde duran kredi kartları patlamaya hazır bir bomba gibi ceplerden çıkarılmayı bekliyor. Bir mağazaya girdiğimizde, ihtiyacımız olmasa bile, “kredi kartına taksitle alırım” düşüncesiyle gereksiz birçok şeyi alıyor, ödeme günü geldiğinde de “nasıl ödeyeceğim?” diye kara kara düşünmeye başlıyoruz. Peki, bunun doğru bir yolu yok mu? Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kart Limiti 

Doğru bir kredi kartı kullanıcısı olmak istiyorsanız, işe limit düzenlemeleri ile başlayın. Ne yazık ki ülkemizde, maaşının 2-3 hatta 5 katı limite sahip kredi kartı kullanıcılarının sayısı oldukça fazla. Tabi bu borçları ödemek için başka bir kredi kartı çıkarmak da kaçınılmaz oluyor. Eğer bankalar ve kredi kartları ile başınızın derde girmesini istemiyorsanız, ödeyebileceğiniz miktarda bir limitiniz olsun.

Kredi Kartı Harcamaları 

Kredi kartı kullanıcılarının yaptığı en büyük yanlışların başında yapılan bilinçsiz harcamalar geliyor. Bir alışveriş merkezine girdiğinizde elinizde nakit yerine kredi kartı varsa, o alışveriş merkezinden koşarak uzaklaşın. Çünkü birçok banka müşterisi, kart ekstresi geldiğinde “nasıl bu kadar şey aldım?” “bu borcu nasıl ödeyeceğim?” gibi cümleleri sıkça kullanılıyor. Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı değilseniz, harcamalarınız konusunda kendinizi kontrol edin ve alışverişe çıkarken yanınıza nakit para alın.

Dönem Borcu ve Asgari Tutar 

Kredi kartı ekstresini gördüğünüzde karşılaştığınız tutar beklediğinizden çok daha fazla çıktı ve ödemek için sadece birkaç gününüz kaldı, belki de günü geçti bile. Bu durumda günlük gecikme faizini engellemek için yaptığımız ilk şey asgari tutarı ödemek oluyor. Yılda 1-2 kez asgari tutarı ödemek bir sorun oluşturmasa da, dönem borcu yerine asgari tutarı ödemeyi alışkanlık haline getirmek, bankaların gözünde riskinizi arttırarak kredi notunuzun düşmesine neden oluyor.

Nakit Avans

Acil nakit ihtiyaçları için belki de en avantajlı seçenektir nakit avans; tabi kısa vadede geri ödemek şartıyla. Günlük faiz ile ay sonu geldiğinde kullandığınızdan çok daha fazlasını geri ödemek zorunda kalabilirsiniz. Pratikte kredi çekmek ile aynı anlama gelen nakit avansı, kartınızın günlük faiz oranlarını öğrenmeden çekmeyin.

Zamanında Ödeme 

Kredi notu üzerinde oldukça etkili olan ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda bankalarla başınız derde girebilir. Son ödeme tarihini bir hafta geçirseniz bile, bankalar sizi taciz edercesine mesaj göndermeye, aramaya başlarlar. Özellikle 1 ayı geçen bir süreç ile birlikte mesajlar daha sık gelmeye, aramalar da da sık yapılmaya başlar. 3 ayı geçen bir süreçte ise artık kredi kartlarınıza el konur ve borçlarınız için yasal takip başlatılır.

Ekstreler

Kredi kartınızı düzenli olarak ödüyor olabilirsiniz, peki ödediğiniz rakamın tamamı harcamalarınızdan mı oluşuyor? Yıllık aidat ücretleri, uygulanan faizler ve çeşitli işlem ücretleri kart borcunuzun önemli bir bölümünü kapsıyor olabilir ve siz bunu fark etmeden, yıllarca kartınıza fazladan para ödeyebilirsiniz. Bu nedenle, kredi kartı borcunuzu ödemeden önce, ekstrede sadece rakam yazan bölüme bakmak yerine, işlemler hakkında detaylı bir inceleme yapmalısınız; çünkü bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olmak bunu gerektirir.