Kredi kartı kullanmaya karar vermişseniz, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Dikkatli kullanıldığında, kredi kartları oldukça işinize yarayacaktır.

Birçok kimsenin yaptığı yanlışlardan bir tanesi de gelir durumunu göz önüne almadan kredi kartlarını bedava alışveriş kartı zannetmeleridir. Ancak birçok durumda alışverişlerde nakit kullanmak daha avantajlıdır.

Kredi kartı kullanımı bir anlamda, mevcut olan gelirlerin ipotek altına alınmasıdır. Birçok durumda bankalar müşteri çekebilmek amacıyla kısa vadede kampanya düzenlerler. Birçok kişide düzenlenen bu kampanyaların sürekli olacağını zanneder. Meselâ bir ay faizsiz ödeme imkanı olan bir kredi kartı alındığında, bir ay sonrasının düşünülmesi ve dikkatli harcama yapılması gerekir.

Fazla Sayıda Kredi Kartı Kullanmayın

Birçok kişinin geliri yeterli olmadığı halde birden fazla kredi kartı kullanımı gibi hatalara düşülebiliyor. Birden fazla kredi kartı olması, birden fazla dönem borcu anlamına geliyor. Eğer geliriniz yeterli değilse kısa bir sürede bankalara borçlanıyorsunuz ve asgari ödeme tutarını bile ödeyemez hale gelebiliyorsunuz.

Birden çok kredi kartında kontrol zorlaşır. 4–6 ay sonrasında büyük bir borçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Genelde birden fazla kredi kartı olanlar dikkatsiz harcama alışkanlıkları ile kötü durumlar ile karşı karşıya kalabilir.

Kredi Kartlarında Ödemelerinizi Fazladan Yapın

Bir ya da daha fazla kredi kartınız varsa ödeme dengenizi iyi yapmanız gerekir. Mümkünse kredi kartı adedini bire düşürmeniz, sizin açınızdan iyi olacaktır. Asgari ödeme yapıyorsanız, asgari ödemeden fazlasını yapmaya çalışın. Bu durum en azından 10 günlük bir faizden kurtulmanızı sağlar.

Asgari tutarı ödeme gününden önce yapmanız da sizin için bir avantajdır. Eğer mümkünse dönem borcunun tamamını kapatın.

Kredi kartınızı yalnızca alışverişlerde kullanın. Eğer nakit paranız varsa ve kredi kartı ile ödeme yapmanızı gerektirecek bir durum yoksa her zaman için ödemelerinizi nakit ile yapın.

Birçok kişinin yaptığı hatalardan bir tanesi de kredi kartlarından nakit avans kullanımıdır. Kredi kartından çok zorda kalmadığınız sürece, nakit avans kullanmayın. Nakit avans kullanımı faizin daha çok gelmesine ve borcunuzun katlanmasına yol açar. Ayrıca bankalara göre değişmesine rağmen en az 9-10 TL arası bir komisyon kesinti ile karşılaşırsınız.