Kredi kartı üzerinden nakit avans çekme, olası bir acil nakit ihtiyacında son derece yararlı bir eylem olduğu gibi gerekli ihtiyacın doğmamasına rağmen gerçekleşmesi ve daha da kötüsü geri ödeme durumunun da soru işaretleriyle dolu olması halinde tam bir kısa kabus gibi karşımıza çıkabilecek bir hizmettir. Bu yazımızla birlikte söz konusu hizmetin iyi yönlerini, hangi şartlarda gerçekleşebileceğini, nasıl yapılması gerektiğini ve olası kötü senaryoları aktarmaya çalışacağız.

Kredi Kartı Nakit Avans (Para Çekme) Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere kredi kartını kullandığınız bankanın herhangi bir ATM cihazına giderek belirli şartların karşılanması ve limitler ölçüsünde nakit para alabilme hizmetidir. Genellikle olağanüstü durumlarda ortaya çıkabilen ve kişinin yanında nakit bulunmaması halinde oldukça hayati bir ihtiyaç olarak kendisini gösteren nakit ihtiyacı, yakın çevreden borç edinmek ya da bir şekilde ilgili nakit parayı temin etmek yerine tamamen yasal ve karşılığında ne zaman ve nasıl ödeme yapılacağı belli olan bu yöntem ile kolayca giderilebilmektedir.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek (Para Çekmek) için Hangi Şartlar Sağlanmalıdır?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, elinde kullanıma açık bir kredi kartı bulunduran herkes nakit avans hizmetinden yararlanamaz. Çünkü bu hizmet aslında küçük bir miktarın kısa süreliğine kredi olarak çekilmesinden farklı bir şey değildir. Bu nedenle nasıl ki bankalar klasik kredilerde müşterilerden bazı belgeler ve yeterlilikler talep ediyorlarsa bu hizmette de bazı kriterlerin sağlandığını görmek isterler. Şimdi de söz konusu şatlara gelelim.

İlk şart, borcunu düzenli ödeyen bir müşteri olmaktır. Bu kapsamda banka, öncelikle nakit avans çekimine onay verebilmesi için müşterinin son on iki ayda kart borcunun yarısından fazlasını ödediğini sorgulamaktadır. Tabii ki sadece bu yeterli değildir. Zira hem bankaların bazı kırmızı çizgileri vardır.

Kredi Kartı ile Nakit Avans (Para Çekme) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı ile Nakit Avans (Para Çekme) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Onlardan bir diğeri de müşterinin yine son on iki ay içinde en fazla 3 kere olmak şartıyla kredi kartı ekstrelerinin %50’sinden azını ödemesi durumunda nakit avansın otomatik olarak o müşteriye kapatılması kuralıdır. Yani sürekli ekstrede belirtilen toplam tutarın asgari sınırını ödüyorsanız ve bu son on iki ayda üçten fazla kez gerçekleşmişse nakit avans çekemezsiniz.

Bir diğer kıstas da kredi kartı limitinizdir. Eğer kredi kartı limitiniz doluysa nakit avans çekemezsiniz. Limitiniz dolu değilse de genellikle limitinizin %25’i kadarını çekebilirsiniz. Bu durum bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Nakit Avans – Kredi Kartından Para Çekme – Ücreti Ne Kadardır?

Hemen her bankacılık hizmetinde olduğu gibi nakit avans çekiminde de belli faiz oranları üzerinden geri ödemeler yapılmaktadır. Ancak, yazımızın önceki cümlelerinde de belirttiğimiz gibi kredi kartından para çekmek aslında ilgili bankadan kredi çekmek demektir. Dolayısıyla ücretlendirmede de benzer durumlar söz konusu olmaktadır.

Her şeyden önce nakit avans çektiğinizde, ne kadar az bir miktar çekmiş olursanız olun belli bir nakit avans işlem ücreti kesilir. İlgili kesinti bir sonraki ekstrenizde yerini alacaktır.

Çekeceğiniz miktarı belirledikten ve çekimi gerçekleştirdikten sonra da banka tarafından otomatik olarak bazı hesaplamalar yapılır ve onlar da sonraki ekstrenizle birlikte önünüze dökülür. Bu ücretlerden bazıları, Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak da ifade edebileceğimiz BSMV’dir. Bir diğeri de Kaynak Kullanım Destekleme Fonu şeklinde açıklanan KKDF’dir. Tıpkı klasik bir kredi müşterisi gibi bu miktarları her halükarda ödersiniz. Ödeyeceğiniz bir başka tutar da çektiğiniz miktara yönelik eklenen nakit avans faizidir. Hemen belirtelim ki, bankadan bankaya değişen bu faiz oranları genellikle her bankanın klasik kredi çekimlerinde uygulanan faiz oranlarına göre daha yüksektir.

Özetlemek gerekirse, çektiğiniz tutar + BSMV + KKDF + nakit avans ücreti + nakit avans faizi şeklinde bir toplama işlemiyle geri ödeyeceğiniz miktar hesaplanır.

Bazı müşteriler taksitli nakit avans çekim işlemi de yapabilmektedir. Bu durumda tıpkı bir mağazadan taksitli bir ürün almışsınız gibi yukarıdaki ek tutarları da yansıtarak aylık olarak ekstrenize geri ödeyeceğiniz miktarlar yansıtılır.

Kredi Kartı ile Nakit Avans (Para Çekme) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı ile Nakit Avans (Para Çekme) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Nakit Avans Çekmek Doğru mudur, Avantaj mıdır?

Bu hizmetin kullanılmasının doğru ya da yanlış olduğu veya bir başka ifadeyle avantalı olup olmadığı tamamen anlık oluşan duruma göre yanıtlanabilir. Eğer bir yere yetişmeniz gerekiyor ve bu da sizin için çok ama çok önemli bir şeyse, yanınızda da yeterli nakit olmadığını düşünüyorsa hemen bir taksiye binip, en yakın ATM’ye uğrayıp nakit avans çekerek ve ardından da yetişmeniz gereken yere yönelerek amacınıza ulaşabilirsiniz. Bu durumda gerçekleşmesi gereken hayati olgu karşısında bankanın talep edeceği faizler ve diğer ücretler neredeyse hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Herhangi bir acil ihtiyacınız olmadığı halde ve özellikle de keyfi bir amaçla gerçekleşen nakit avans işlemleri ise bütçenize boş yere yüklenen bir yükten pek de farklı olmayacaktır.