Kredi Kartı Harcamalarımı Nasıl Kısarım?

Harcamalarınızı Olabildiğince Kısın
Harcamalarınızı Olabildiğince Kısın

Kredi kartı harcamaları çoğu zaman başınıza dert açabilir. Harcamalarınızı yönetemediğiniz zamanlar olabilir. Eğer harcamalarınızı kısmak için işe yarar yöntemler istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi kartları hayatı çoğu zaman kolaylaştırsa da ekstre borcu geldiğinde hayatınıza aynı oranda borç getirirler. Bu yüzden kredi kartlarını doğru kullanmak ve limiti aşmamak çok önemlidir. Bunun için yapmanız gereken şey harcamalarınızı olabildiğince kısmaktır. Ancak bu çoğu zaman mümkün olmamaktadır.

Kredi kartlarınızla yaptığınız harcamaların sonraki ayda size ekstre borcu olarak döneceğini düşünerek harcama yapmanız çok önemlidir. Ancak kredi kartı limiti çoğu zaman limitiniz kadar paranız olduğu şeklinde yanlış bir algı oluşturur. Bu yüzden harcama yaparken hesabınızı bilmeniz oldukça önemlidir.

Kredi Kartı Harcamaları Nasıl Kısılır?

Kredi kartı harcamalarınızı kısmak istiyorsanız öncelikle limitinizi düşürmeyi deneyebilirsiniz. Limitinizi düşürmeniz kredi kartınızı daha az kullanmanızı sağlayacaktır. Bankalar kredi kartı limitlerini genellikle kişinin maaşının iki katı şeklinde ayarlarlar. Ancak bu tutar aslına bakarsanız kişiye fazladır.

Taksit yaptırmak istediğiniz bir eşya almadığınız sürece kart limitiniz size fazladır. Bu yüzden bankanızla görüşerek limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı yıllık kullanım ücreti ödüyorsanız bankanızla bu konuyu da görüşerek size yıllık kullanım ücreti olmayan bir kredi kartı verilmesini isteyebilirsiniz.

Kredi kartı harcamalarının artmasına sebep olan bir etken olarak e-ticaret sitelerini gösterebiliriz. Bu siteler yokken evden çıkmadığımızda para harcamamız olanaksızdı. Ancak internetin her daim elimizin altında olması ve e-ticaret sitelerinin hemen hemen hepsinin bir mobil uygulaması olması bizi sürekli olarak harcama yapmaya zorlamaktadır.

Eğer kredi kartınızla internetten harcama yapıyorsanız kartınızı internet alışverişlerine kapatarak kredi kartı harcamalarınızı kısabilirsiniz. Hesap kartınızla alışveriş yapmak zorunda kaldığınızda nakit ödeme yapmak zorunda kalacağınız için bu size daha zor gelecek. Böylece harcamalarınızın hesabınızdan anında çıkacağını görerek bundan vazgeçeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Fibabanka Kimin, Nasıl Kredi Kullanılır?

Kullanmadığınız ve Az Avantajlı Kredi Kartlarınızı Kapatın

Kredi kartı harcamalarınızı kısmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler işe yaramazsa bu durumda bankanızdan kartınızı alışverişe ve nakit çekime kapatmasını isteyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra sadece kredi kartınızın kalan borcunu ödemeyi hedefleyebilirsiniz.

Kartınızın borcunu ödedikten sonra onu kapatabilir ya da daha düşük limitli bir kredi kartı edinebilirsiniz. Eğer harcamalarınıza engel olamıyorsanız bir süre kredi kartı kullanmayıp bütün alışverişlerinizi nakit olarak yapmayı deneyerek ödeme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.