Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kredi kartı güvenliği sağlamak, kartınızı kullanmanızdan çok daha önemlidir. Kredi kartınızı kullanmaktan çok kredi kartınızı güvenli kullanmayı önemsemelisiniz. 

Son zamanlarda bankalar kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için farklı yöntemler geliştirseler de dolandırıcılar bilgisiz kullanıcılardan yararlanmaya devam etmektedirler. Bu yüzden kullanıcıların bilinçlenmesi şarttır. Kredi kartınızın güvenliğini nasıl sağlayacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı kullanıcılarının sayısı son yıllarda çok artmıştır. Ancak bu artışla birlikte dolandırıcıların sayısı da artmıştır. Bu yüzden bankalar her geçen gün uyguladıkları güvenlik önlemlerini artırmakta ve müşterileri bilinçlendirmeye çalışmaktadırlar. Kredi kartı kullanıcılarının bilinçlenmesi dolandırıcılıkların biraz olsun azalmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda kredi kartınızın güvenliğini nasıl sağlayabileceğinize yönelik maddeleri okuyacaksınız.

Kartınız Çalınırsa ya da Kaybolursa Ne Yapmalısınız?

Kartınızın çalındığını ya da kaybolduğunu fark ettiğinizde ne yapacağınızı bilmeniz çok önemlidir. İster kredi kartınız ister banka kartınız olsun çalındığında ya da kaybolduğunda hemen bankanızı arayıp bu kartı kapattırmalısınız. Şifrenizi hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Böylece kartınızı eline geçiren kişi kartınızla hiçbir şey yapamayacaktır. Bankanız sizin kartınızı yenileyecek ve yeni kartınızı size gönderecektir.

Kartınız ATM’de Alıkonulursa ya da ATM’ye Sıkışırsa Ne Yapmalısınız?

Kartın ATM’ye sıkışması çok sık yaşanan bir durumdur. Bu durumu şifrenizi üç kere yanlış girdiğinizde ya da dolandırıcılar kartınızı ATM aracılığıyla aldığında yaşarsınız. Eğer kartınız ATM’de kalırsa ya da siz ATM’de iken kartınıza el konulursa yine yapmanız gereken şey kartınızı kapattırmak ve yenilemektir. Yine şifrenizi, banka personeli dahil, hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Bankanızı ararken kendi telefonunuzu ya da en yakınınızdaki güvenli bir telefonu kullanmalısınız. Ayrıca numarayı kendiniz tuşlamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Akbank Evlilik / Düğün Kredisi

ATM’de Şifre Giriş Ekranı Belirmezse Ne Yapmalısınız?

ATM’de iken kartınızla işlem yapmak istediğinizde eğer şifre giriş ekranını karşınızda görmezseniz şifrenizi kesinlikle tuşlamamalısınız. Bu şüpheli bir durumdur ve hemen bankanıza haber vermeniz gerekir. ATM’de iken hiç kimsenin yardımını almamalı ve yardım talebinde bulunan kişilere güvenmemeli ve bu kişilerden uzak durmalısınız. Şifrenizi bu kişilerle asla paylaşmamalısınız.

Şifre Bilgilerinizi Korumak İçin Ne Yapmalısınız?

Kredi kartı şifrenizi kolayca bulunabilecek sayılarla oluşturmamalısınız. Bu şifre sizin doğum yılınız ya da bilinen bir tarih olmamalıdır. Ayrıca şifrenizi kolay erişilebilecek yerlere yazmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.